Ish-ministri pretendon se Grubi po shantazhon Ahmetin me bomba të marra nga Zaev (VIDEO)

Ahmeti nuk mund ta largojë nga qeveria dhe partia sepse zëvendëskryeministri Artan Grubi ka bomba me të cilat po shantazhon Ali Ahmetin. Ish-ministri i Financave Xhevdet Hajredini thotë se Zoran Zaev i’a dha Grubit bombat që përmbajnë gjëra të këqija për Ahmetin dhe kështu zëvendëskryeministri është bërë një lojtar i pazëvendësueshëm në BDI. Kështu është shprehur Hajredini në një prononcim për Alfa.

Sipas ish-ministrit të financave dhe analistit Xhevdet Hajredini, kjo është arsyeja e favorizimit të Ahmetit ndaj Grubit në kohën kur disa anëtarë të BDI-së u ngritën kundër Grubit.

Para kamerës së Alfa, Hajredini interpreton mesazhet e kreut të partisë në pushtet dhe thekson se BDI-ja mundet pa askënd, por nuk veçoi të ashtuquajturin zëvendëskryeministër të parë.

“Simptomatike është edhe fakti që Ali Ahmeti nuk thotë se BDI mundet pa Artan Grubin. Ndoshta është një lapsus nga ana e tij, por ka fakte për të thënë që nuk është rastësi, sepse Artan Grubi, me sa dihet, i ka të ashtuquajturat “bomba”, të ndaluara me ligj, falë Zoran Zaev. Ali Ahmeti i shmanget përmendjes së tij sepse ai vetë është peng i Grubit.”– theksoi Hajredini.

Ai shton gjithashtu se përgjimet e Grubit i lejuan atij të fitonte atë që ai thotë se ishte jokushtetuese e zëvendëskryeministrit të parë.

“Artan Grubi arriti të merrte postin e ‘deputetit të parë’ sepse kishte një pasuri të tillë – që nuk është në asnjë ligj apo kushtetutë. Në kushtetutë nuk ka as zëvendëskryeministër. Gjykata Kushtetuese e ndaloi. Dhe ai, siç i shkon, duhet të jetë i pari dhe të mos bëjë asgjë për të cilën paguhet, por të punojë për atë që nuk paguhet.”- shtoi Hayredini.

Video:


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu