Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me diell dhe shumë i ngrohtë me vranësira të vogla deri mesatare lokale dhe me erë të dobët nga drejtime të ndryshueshme.

Pasdite, sidomos në zonat malore do të ketë kushte për zhvillim lokal të vranësirave të paqëndrueshme me reshje të rrëmbyeshme dhe bubullima. Temperatura minimale do të jetë në intervalin prej 13 deri në 23, ndërsa maksimalja do të arrijë nga 32 deri në 39 gradë. UV=8

Në Shkup do të mbajë mot me diell dhe shumë i ngrohtë me vranësira të vogla deri mesatare, ndërsa pasdite në pjesë të luginës do të ketë kushte për reshje të rrëmbyeshme me bubullima. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare veriore. Temperatura minimale do të zbresë deri në 21, ndërsa ajo maksimale do të arrijë deri në 38 gradë.

Periudha e motit shumë të nxehtë do të vazhdojë edhe në ditët në vijim.

Sipas DPH, një nivel rreziku i temperaturës së lartë të verdhë do të jetë aktiv kudo. Nga nesër pasdite do të ketë paraqitje të vranësirave të paqëndrueshme me reshje të rrëmbyeshme shiu, bubullima dhe të përcjella me erë. Proceset lokale do të marrin formën e një stuhie. Më e qëndrueshme do të jetë në afat të shkurtër të premten.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu