Putin: Rusia nuk mund të shkëputet nga bota, do të përforcojmë teknologjinë e vendit

Presidenti Vladimir Putin ka thënë se do të jetë e pamundur që Rusia të shkëputet nga pjesa tjetër e botës dhe se vendi duhet të fokusohet në zhvillimin e teknologjisë së tij dhe mbështetjen e kompanive me rritje të shpejtë, sipas Al jazeera.

“Është e kuptueshme, ne nuk mund të zhvillohemi të izoluar nga pjesa tjetër e botës, dhe nuk do ta bëjmë. Në botën e sotme, ju nuk mund të drejtoni gjithçka me një busull dhe të vendosni një gardh të madh, thjesht nuk ekziston, “ tha Putin gjatë një video-konference me zyrtarë qeveritarë.

Udhëheqësi rus u zotua gjithashtu se Moska do të kapërcejë problemet “kolosale” të teknologjisë së lartë me të cilat po përballet vendi i tij si rezultat i sanksioneve gjithëpërfshirëse perëndimore për luftën në Ukrainë.

“Kjo është një sfidë e madhe për vendin tonë”, tha Putin. “Duke kuptuar vështirësitë me të cilat po përballemi, ne do të kërkojmë zgjidhje të reja,” theksoi ai.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu