Rritje shpërthyese e çmimeve të biletave ajrore: Ç’po ndodh?

Çmimet e avionëve po shpërthejnë, shumë mbi nivelet e inflacionit, pasi linjat ajrore përpiqen të përfitojnë nga një rigjallërim i kërkesës për udhëtime pas kohës së vështirë të pandemisë.

Të dhënat nga firma e specializuar analitike Cirium tregojnë se çmimi mesatar për biletat e linjave ajrore në më shumë se 600 nga linjat më të njohura ndërkombëtare u rrit me 27.4% nga viti në vit në shkurt (që është muaji më i fundit për të cilin ka të dhëna). Kjo rritje shënoi të 15-in muaj radhazi me rritje dyshifrore.

Kjo është një rritje në më shumë se dyfishi i niveleve të inflacionit në ekonomitë kryesore si SHBA dhe Evropa.

Në mënyrë indikative, çmimi mesatar i klasit ekonomik për një fluturim transatlantik nga Londra (Heathrow) në New York (JFK) në shkurt u zhvendos në 434 dollarë, duke paraqitur kështu një rritje prej 23% krahasuar me muajin korrespondues të 2019-ës, pra para pandemisë.

Çmimi mesatar përkatës për fluturimet nga New York-u në Singapor u rrit me 45% dhe nga Dubai në Frankfurt me 51%.

Ato mbulojnë dëmet e pandemisë

Një pjesë e konsiderueshme e rritjes së çmimeve i atribuohet, sipas pretendimeve të tyre, forcimit të çmimeve të karburanteve (pavarësisht se çmimi i naftës ka rënë ndjeshëm këtë vit) dhe inflacionit të kostove të funksionimit për shkak të rritjes së pagave. Dhe veçanërisht për linjat ajrore amerikane, dollari i fortë është një faktor shtesë rëndues.

Gjithashtu, disa kompani po i rikthejnë dalëngadalë të gjitha linjat e tyre në funksionim të plotë, kryesisht për shkak të mungesës së stafit, me rezultat që kërkesa tejkalon ofertën. Por, është e qartë se shumica e kompanive thjesht po përpiqen të rikuperohen nga dëmi i pandemisë duke kontribuar kështu në të ashtuquajturin fenomen në rritje të “lakmisë”.

Sipas të dhënave të IATA-s, industria ishte një nga humbësit më të mëdhenj të pandemisë me humbje të akumuluara që arrinin në 200 miliardë dollarë.

Kërkesa e lartë

Në fund të fundit, rritja shpërthyese e çmimeve të biletave nuk i ka penguar avionët të mbusheshin. Gatishmëria e konsumatorëve për të udhëtuar, edhe me këto çmime, konfirmon rimëkëmbjen dinamike të kërkesës për udhëtime gjatë vitit të fundit. Një fakt sigurisht që reflektohet në rikuperimin përkatës të performancës financiare të kompanive të sektorit.

Që në vitin 2022, fitimet e 10 linjave ajrore më të mira në mbarë botën pritet të rriten në 6.3 miliardë dollarë, pas humbjeve prej 40 miliardë dollarësh në dy vitet e mëparshme, sipas të dhënave të FactSet.

Kjo pasqyrë ka vazhduar edhe në tremujorin e parë, me perspektivë pozitive edhe për muajt në vijim, veçanërisht për periudhën kritike të verës.

American Airlines raportoi një rritje rekord prej 37% të të ardhurave me një fitim prej 10 milionë dollarësh, pasi shënoi një humbje prej 1.64 miliardë dollarësh në tremujorin e parë të 2022.

Lufthansa gjermane shpalli tremujorin e parë fitimprurës në tre vjet në 791 milionë euro, duke bërë që shefi ekzekutiv i saj i lumtur, Carsten Spohr, të deklarojë në mënyrë karakteristike se “Lufthansa është kthyer!”. Në fakt, kompania ka rishikuar lart vlerësimet e saj për të gjithë vitin dhe veçanërisht për sezonin e verës, pavarësisht se ka pranuar se do të luftojë për të përmbushur kërkesën e fortë.

IAG, mëma e British Airways, raportoi një fitim prej 7.9 milion £, më i larti që nga viti 2019, ndërsa rishikoi lart parashikimin e tij për vitin e plotë. E njëjta gjë me Air France-KLM, e cila deklaroi se i ka shlyer shtetit francez të gjitha ndihmat financiare që kishte marrë gjatë pandemisë dhe u deklarua optimiste për një verë shpërthyese komerciale me mbi 95% okupim.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu