Skenarë lufte/ NATO rrethon Rusinë. Qindra trupa drejt vendeve baltike

Përshkallëzimi i manovrave ushtarake nga ana e Rusisë ka detyruar Perëndimin të tregojë forcën e të ndërmarrë një fushatë stërvitore në Europën Lindore, më e madhja që prej periudhës së Luftës së Ftohtë.

Vendet anëtarë të NATO-s do të dërgojnë trupa shtesë në vendet baltike. 800 trupa britanike pritet të zhvendosen në Estoni, ndërsa tanke e avionë luftarakë nga batalioni mbretëror dhe ai rumun do t’u shtohen trupave të NATO-s në Poloni.

Operacioni ushtarak pritet t’u shtohen edhe vende si Franca, Danimarka apo Italia. Rreth 4 mijë trupa janë zhvendosur tashmë në Poloni, nën drejtimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Këto lëvizje të Aleancës së Atlantikut të Veriut kanë si qëllim t’u paraprijnë tentativave të Moskës për të rimarrë nën kontroll ish-vendet e Bashkimit Sovjetik, siç ishte rasti i Krimesë në 2014-ën, shkruan Daily Mail.

Këto zhvillime që hapin skenaret e një Lufte të Ftohtë të mirëfilltë, vijnë një ditë pasi Rusia publikoi fotot e raketës bërthamore “Satan 2”, një armë e aftë të shkatërrojë një vend sa Franca dhe 2000 herë më e fuqishme se bomba atome e Hiroshimës.

Demostrimi i raketës “Satan 2”, vjen disa ditë pas paradës së flotës ruse në kanalin e La Manshit, që u cilësua si provokim nga britanikët dhe NATO.

aaff6fc4-556d-4f7e-866b-8ec17ecddd83_cx0_cy3_cw0_w987_r1_s_r1-300x169


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu