Skenari i tmerrshëm nga Turqia po përsëritet në Japoni

Një garë me kohën, kështu e përshkruajnë shpëtimtarët dhe politikanët në Japoni situatën aktuale, pasi vendi u godit nga disa tërmete shkatërruese. Tërmeti më i fortë i regjistruar ka ndodhur afër prefekturës Ishikawa – 7.5 gradë në shkallën Rihter. Së shpejti u lëshua një paralajmërim për cunami. Deri më tani, të paktën 48 persona kanë vdekur, ndërsa ekipet e shpëtimit po përpiqen të arrijnë të bllokuarit në rrënoja në temperatura të ftohta.

Skenat e shkatërrimit u regjistruan përgjatë bregut perëndimor të Japonisë, ndërsa ekipet e shpëtimit u përpoqën të shpëtonin qytetarët e bllokuar në rrënojat e një tërmeti 7.5 ballë që shkaktoi pasgoditje të shumta dhe mori dhjetëra jetë.

Fillimi i stuhishëm i vitit

Një tërmet tronditi gadishullin Noto në prefekturën qendrore Ishikawa të hënën pasdite, duke rrëzuar ndërtesa, duke shkaktuar zjarre dhe duke shkaktuar paralajmërime për cunami deri në Rusinë lindore.

Deri në momentin e shkrimit, të paktën 48 persona janë konfirmuar të vdekur, konfirmoi një zëdhënës i prefekturës Ishikawa.

Agjencia Meteorologjike e Japonisë ka hequr paralajmërimet për cunami përgjatë pjesëve të bregut perëndimor të vendit. Megjithatë, qasja në Gadishullin Noto është ende e vështirë.

Kryeministri Fumio Kishida u tha gazetarëve pas një takimi urgjent se rruga e shkatërruar ndërpreu hyrjen në zonën e prekur.

Zyrtarët fluturuan me helikopterë mbi gadishullin, i njohur për peizazhet e tij bregdetare dhe zonat rurale, dhe raportuan se panë rrugë të dëmtuara, rrëshqitje dheu dhe zjarre të mëdha.

“Për të siguruar rrugën për atje, duhet të mobilizojmë të gjitha mjetet e transportit, jo vetëm në tokë, por edhe me transport ajror dhe detar. “Që nga mbrëmja e kaluar jemi përpjekur të transferojmë mallra, furnizime dhe personel atje”, tha Kishida.

Viktimat dhe zjarri

Më shumë se 100 dyqane dhe shtëpi u dogjën në Wajima pas një zjarri që shpërtheu pas tërmetit, njoftoi transmetuesi publik japonez NHK.

Më herët, sipas NHK, u regjistruan valë cunami prej rreth 1.2 metrash.

Paralajmërimet për tërmete të reja dhe cunami kanë shtyrë mijëra njerëz të largohen nga zonat bregdetare. Që nga e marta pasdite, më shumë se 27,700 njerëz në Ishikawa janë strehuar në 336 qendra evakuimi.

Përpjekjet e shpëtimit gjatë natës

Kryeministri Kishida tha se anëtarët e Forcave të Vetëmbrojtjes së Japonisë iu bashkuan ekipeve të policisë dhe zjarrfikësve për të shpëtuar njerëzit nga zonat e shkatërruara gjatë natës.

“Përpjekjet e shpëtimit janë një garë me kohën.” “Sidomos njerëzit nga ndërtesat e shembura duhet të tërhiqen sa më shpejt të jetë e mundur”, tha ai.

Zyrtarët shëndetësorë në qytetin Suzu thanë se disa mjekë nuk ishin në gjendje të trajtonin pacientët e plagosur sepse rrugët e dëmtuara e bënë të pamundur arritjen e tyre.

Ndërkohë, 45,700 familje në Ishikawa ishin pa energji elektrike, sipas Hokuriku Electric Power.

Sipas Shërbimit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara, të paktën 35 pasgoditje më të vogla u raportuan pranë epiqendrës.

Mbi 50,000 njerëz vdiqën në Turqi, 48 në Japoni: Zbulohet se si japonezët bëjnë ndërtesa rezistente ndaj tërmeteve, ata kanë një rregull kyç

Susan Huff, një sizmologe në Shërbimin Gjeologjik të SHBA-së, paralajmëroi se pasgoditjet mund të zgjasin me muaj.

Huff tha se njerëzit që jetojnë në atë pjesë të vendit kanë ndjerë dridhje më parë, por ajo beson se ky është “tërmeti më i madh ndonjëherë” – që do të thotë se shumica e banorëve ka të ngjarë të mos kenë përvojë me një ngjarje sizmike të kësaj magnitude.

“Një tërmet kaq i madh do të ketë ende pasgoditje.” “Mund të ketë lehtësisht pasgoditje më të mëdha se gjashtë të shkallës Rihter, kështu që do të jetë një rrezik në vetvete,” thotë ajo.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu