Sllovakia i dhuron Ukrainës tetë tanke

Sllovakia do t’i dorëzojë Ukrainës tetë tanke vetëlëvizës Zuzana 2 sipas një kontrate komerciale të cilën e nënshkroi një prodhues i kontrolluar nga shteti. Lajmi është bërë me dije nga Ministria e Mbrojtjes sllovake.

Reuters raporton se Zuzana 2, një version i modernizuar i një modeli më të vjetër.

Përdor predha 155 mm dhe ka një rreze efektive prej 40 km deri në më shumë se 50 km në varësi të llojit të municionit.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu