Sulmohet luftanija amerikane, SHBA merr hak

Ushtria amerikane ka bombarduar tre vendndodhje radarësh në Jemen, pas dy sulmeve të një pas njëshme me raketa ndaj një luftanije amerikane brenda pak ditësh në Detin e Kuq.

Sipas Pentagonit, tre radarë të implikuar në sulmet ndaj anijes amerikane u shkatërruan.

Zyrtarë amerikanë deklaruan se raketat kundër anijes u lëshuan nga territori i Jemenit që kontrollohet nga rebelët huthi dhe që mbështeten nga Irani.

Mësohet se kundërpërgjigjja amerikane u autorizua nga presidenti Barack Obama.

Ndërkohë, SHBA-të kërcënojnë se do t’i përgjigjet pa hezituar çdo kërcënimi tjetër të ngjashëm. /albeu.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu