Ballina Etiketimet Info plus

Etiketim: info plus

Faik Konica: Ju rrëfej historinë e Epirit shqiptar që duan të...

Epiri shqiptar Nga Faik Konica Botuar më 1904 Grekëve u ka vajtur në mendje t’i japin Shqipërisë së Poshtëme emrin e saj të vjetër të Epirit, dhe...

Tronditet Kina, Grekët ushtarët e perandorit të parë?

Kinezët janë shumë krenarë për të ashtuquajturën ”ushtria nëntokësore” e perandorit të tyre të parë. Por, kur një studiues perëndimor pretendon se këto skulptura...

Rritet numri i personave që kanë probleme me shëndetin mendor

Sëmundjet me çrregullime mendore në Kosovë, sipas statistikave aktuale, renditen me rreth 35 për qind të sëmundjeve të përgjithshme. Ndonëse në mungesë të sistemit të...

Gjejnë një valixhe në tavanin e shtëpisë por surpriza vjen më...

Një çift që vendosi të rikonstruktonte shtëpinë e tyre u përballën me një surprizë. Ata gjetën një tufë me para në një valixhe të...

Një marrëdhënie dashurie politike

Faza e fundit e Luftës së Ftohtë filloi me pushtimin e Afganistanit nga sovjetikët në vitin 1979, dhe përfundoi me shpërbërjen e Paktit të...

Zona 51: Historia e misterit më të madh të SHBA-ve dhe...

Jashtëtokësorët duan të ndihmojnë njerëzimin, por kanë frikë tendencat e dhunshme të njerëzve, – mësohet nga disa emaile të menaxherit të fushatës së Hillary...

Si ndikon emri… në profesionin tuaj

Të dhënat e një kërkimi të dalë nga SHBA-të, shpjegojnë që një emër i thjeshtë, është i lehtë të mbahet mend dhe ndihmon në...

Si u krijuan duart e njerëzve?

Studimet tregojnë se mutacioni gjenetik na ka lënë me vetëm pesë gishtërinj dhe thonë se janë të ngjashme me krahët e peshqve. Një studim i...

Zbardhet dëshmia e panjohur, kush e vrau Isa Boletinin

Zbardhet dëshmia e panjohur që hedh dritë mbi një ngjarje rrethuar me mister. Si ra heroi i madh, Isa Boletini? Nga Besnik Dizdari Kisha kohë që...

A ekziston kombi “grek” dhe kush e ka krijuar këtë shtet

Në vazhdimin tonë gjatë këtij shkrimi po ndërlidhemi me dy mendimtarë, të zgjedhur prej nesh: Aref Mathieu (Arif Mati) e vepra e tij “Mikenët-Pellazgët,...