Ballina Etiketimet Lufta ne Ukraine

Etiketim: Lufta ne Ukraine

OKB-ja thotë se agresioni rus në Ukrainë mund të shkaktojë krizë...

Agresioni rus në Ukrainë nga Rusia së shpejti mund të shkaktojë një krizë globale në ushqim, krizë e cila mund të zgjasë për disa...

Rusia vijon hakmarrjen, dëbon 5 diplomatë portugez

Rusia ka dëbuar pesë diplomatë portugez, sipas një njoftimi nga ministria e jashtme. Sipas autoriteteve të Moskës, diplomatët portugez kanë 14 ditë kohë për...

Përdorimin e armëve laser nga Rusia, Zelensky e sheh si shenjë...

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, thotë se përdorimi i raportuar i Rusisë të “armëve laser” në pushtimin e vendit të tij është një shenjë...

Scholz: BE-ja duhet të krijojë fonde për rindërtimin e Ukrainës

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka deklaurar se Bashkimi Europian duhet të përgatitet për të rindëruar Ukrainën duke krijuar një fond për të ndihmuar në...

Inteligjenca britanike: Putin shkarkon komandantët e lartë për dështimet ushtarake në...

Sipas një raporti të inteligjencës britanike, Rusia po shkarkon komandatët e lartë për shkak të dështimeve në luftën e Ukrainës. Inteligjenca britanike ka akuzuar...

Ukraina: Rusia po kryen kundërsulme në rajonin e Harkivit

Ushtria ukrainase tha se forcat ruse kanë nisur kundërsulme përreth Harkivit, në përpjekje për të rimarrë territorin e humbur dhe pasi u detyruan që...

Erdogan: Aleatët e NATO-s duhet të respektojnë shqetësimet e Turqisë

Turqia po vazhdon ta kundërshtojë aplikimin e Finlandës dhe Suedisë për anëtarësim në aleancën e NATO-s. Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha këtë mëngjes...

Për herë të parë që nga nisja e luftës, Zelensky shfaqet...

Volodymyr Zelensky është fotografuar në krah të bashkëshortes së tij Olena për herë të parë që nga nisja e luftës në Ukrainë, pothuajse 3...

Cili është roli i Putinit në komandimin e ushtrisë ruse?

Sipas burimeve ushtarake perëndimore, lideri rus Vladimir Putin besohet se ka qenë i përfshirë personalisht në luftën në Ukrainë dhe se është përfshirë në...

A po i kthehet NATO-s edhe Zvicra neutrale?

Statusi i famshëm neutral i Zvicrës së shpejti do të përballet me provën më të madhe në dekada, pasi ministria e Mbrojtjes atje po...

Lajmet e fundit