Vritet në Siri lideri i Al-Qaeda-s

Një udhëheqës i lartë i një grupi militant siranë që u nda këtë vit nga al-Qaeda, thuhet se është vrarë në një sulm ajror në veri-perëndim të Sirisë.

Abu al-Faraj al-Masri ka vdekur në provincën Idlib, sipas grupit Jabhat Fateh al-Sham, i cili ishte i njohur si Fronti Nusra, kur ishte i lidhur me al-Qaedën, transmeton Klan Kosova.

Kleriku egjiptian ishte anëtar i këshillit konsultativ të grupit Shura.

Kush janë Jabhat Fateh al-Sham?

Jabhat al-Sham Fateh është një nga grupet më të fuqishme rebele xhihadiste që luftojnë qeverinë e presidentit Bashar al-Asad në Siri.

I ndarë nga al-Qaeda në fund të korrikut, duke ndryshuar emrin e tij në Fronti Nusra.

Jabhat al-Sham Fateh është konsideruar si një grup terrorist nga SHBA, si dhe nga Siria dhe Rusia.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu