Xhaferi: Seanca për zgjedhjen e qeverisë varet nga kreu i LSDM-së

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi, pas dhënies së dëshmisë në Prokurorinë Publike për ngjarjet e 27 prillit në Kuvend, bëri të ditur se do të thirrë seancë për zgjedhjen e qeverisë atëherë kur mandatari Zoran Zaev, kreu i Lidhjes Social Demokratike të Maqedonisë (LSDM), do të dorëzojë programin e qeverisë së re, transmeton Anadolu Agency (AA).

Xhaferi theksoi se paralelisht me seancën e zgjedhjes së qeverisë së re do të mbahen edhe seanca për ndryshime të Kodit zgjedhor, përkatësisht caktimi i datës së zgjedhjeve lokale.

Ai tha se ndihet i kënaqur që presidenti Gjorge Ivanov i dha mandatin për formimin e qeverisë së re. Ai shtoi se presidenti me dhënien e mandatit do të kontribuojë që mos të krijohen praktika të këqija në jetën parlamentare në Maqedoni.

“Unë ndihem i kënaqur që z. Ivanov reflektoi dhe e përmbushi atë që e prisja. Me atë, në fund të fundit ai kontribuon që të mos krijohet praktikë e keqe në jetën parlamentare në Maqedoni në drejtim të vendimeve individuale apo të dëshirës së dikujt tjetër”, u shpreh Xhaferi.

Sipas tij, Ivanov do të reflektojë dhe as ai, por as edhe ndonjë zyrtar tjetër publik nuk do të marrë përgjegjësi që nuk i përkasin me ligj dhe kushtetutë. Ai theksoi se kjo është mënyra që hap të gjitha procedurat legale të zbatohen ashtu siç i ka hije një demokracie parlamentare.

Në lidhje me qëndrimet e VMRO-DPMNE-së, parti e cila zgjedhjen e Talat Xhaferit për kryeparlamentar e konsideron jolegjitim, Xhaferi shtoi se ka komunikim dhe se nuk i ka shembur të gjitha urat.

“Unë jam kryetar i Kuvendit dhe nuk mund të veprojë si person që mendon dikush. Si kryetar i Kuvendit kam lënë mundësi dhe urë për komunikim dhe ai komunikim ekziston dhe në mënyrë të përshtatshme ka përgjigje”, tha ai.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu