Zelensky: Kemi nevojë për garanci sigurie edhe nëse nuk jemi pjesë e NATO-s

Ukraina nuk është në NATO. Dhe kur u përpoqëm të fillonim fushatën e anëtarësimit, morëm gjithashtu një përgjigje negative për kërkesën tonë, por ne nuk do të dorëzohemi.”- tha ai.

Kështu ka deklaruar presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky në një fjalim në konferencën vjetore të “Economist.”

Ai tha gjithashtu se kjo nuk është një arsye për të hequr dorë, pasi Ukraina ka nevojë për garanci sigurie që mund të jetë efektive edhe në kushtet kur vendi nuk është pjesë e aleancës.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu