Zelensky për Putinin: E pamundur të bësh kompromis me një gënjeshtar

Presidenti i Ukrainës thotë se shembulli i Yevgeny Prigozhin, liderit mercenar rus që vdiq në një aksident avioni muajin e kaluar, tregon se çfarë ndodh kur përpiqeni të bëni një marrëveshje me presidentin rus Vladimir Putin.

Kundërofensiva e Ukrainës deri më tani ka rezultuar në vetëm fitime modeste, por Volodymyr Zelensky i tha CNN se ai hodhi poshtë sugjerimet se ishte koha për të negociuar paqen me Kremlinin.

Kur doni të keni një kompromis ose një dialog me dikë, nuk mund ta bëni atë me një gënjeshtar”, tha Zelensky për Fareed Zakaria të CNN.

Fundi i zjarrtë i liderit Wagner, pasi me sa duket mori premtime për lirinë e tij për të vazhduar veprimtarinë, vetëm disa javë pasi drejtoi një revoltë kundër Putinit, ishte një paralajmërim për t’u marrë parasysh, sugjeroi Zelensky.

Ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tjerë kryesorë ukrainas vazhdojnë të furnizojnë me armë Kievin, duke theksuar se kushtet për të ndjekur një paqe “të drejtë dhe të qëndrueshme” nuk janë krijuar ende, disa liderë të tjerë të shquar botërorë, si Luiz Inácio Lula Da Silva i Brazilit, kanë vendosur barrën mbi Ukrainën për t’i dhënë fund luftës.

Udhëheqësi i Ukrainës vuri në dukje shembuj të vendeve të tjera që janë sulmuar nga ushtarët rusë dhe vazhdojnë të jenë pjesërisht të pushtuara nga Moska, si mbështetje për pozicionin e tij.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu