“Bisha amerikane” rrafshon automjetet e blinduara ruse, ja çfarë mund të bëjë automjeti luftarak i SHBA-së

Një automjet luftarak i këmbësorisë Bradley, i furnizuar nga SHBA,-ja shkatërroi dy transportues të blinduar ruse të personelit në Ukrainën lindore, tregojnë pamjet e reja, pasi Kievi raportoi për luftime të rënda në linjat e frontit lindor.

Një automjet Bradley i drejtuar nga Brigada e 47-të e Mekanizuar e Ukrainës shkatërroi dy automjete ruse të transportit me rrota, tha të dielën ministria e mbrojtjes e Ukrainës, duke shpërndarë pamjet që tregojnë dy automjetet ruse duke u sulmuar ndërsa lëviznin nëpër terren të hapur. Disa ushtarë u hodhën nga automjetet e tyre pas të paktën një shpërthimi dhe ranë përtokë nën zjarrin ukrainas. Një pamje tjetër, e cila duket se është marrë nga një dron ajror, tregon një nga APC-të nën zjarr.

Sipas Departamentit Amerikan të Mbrojtjes, Pentagoni ka furnizuar forcat ukrainase me më shumë se 300 Bradley. Këto automjete kanë fuqi zjarri të përbërë nga topa 25 mm, mitralozë 7.62 mm dhe raketa hedhëse antitank TOW, të cilat përdoren për të shënjestruar autokolonat e automjeteve të blinduara ruse.

Megjithatë, pamjet nuk janë verifikuar. Në një postim të veçantë në mediat sociale, Brigada e 47-të e Mekanizuar tha se skautët e saj vunë re forcat ruse dhe prisnin që ushtarët të dilnin në hapësirë ??përpara se të qëllonin Bradley-t e tyre. Komandanti i Brigadës së 47-të të Mekanizuar i tha “Newsweek” në janar se forcat ruse kanë frikë nga nisja e operacioneve kur e dinë se do të duhet të përballen me automjetet Bradley. Ekspertët perëndimorë të këtyre automjeteve thonë se ato janë një pajisje e vlefshme dhe pjesë e disa prej luftimeve më intensive në vijat e para. Kjo brigadë është vendosur prej kohësh në betejat në rajonin e Donetskut.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu