Çfarë lloj arme po dërgojnë britanikët në Ukrainë?

Të enjten, më 11 maj, Britania e Madhe u bë vendi i parë që dërgoi raketa lundrimi me rreze të gjatë në Ukrainë.

Kjo do të lejojë forcat ukrainase të synojnë ushtarët rusë dhe linjat e furnizimit thellë pas fushëbetejës.

Çfarë lloj raketash janë ato?

Storm Shadow janë, sipas prodhuesit, raketa lundrimi me një rreze veprimi më të madhe se 250 kilometra. Ky është një informacion veçanërisht i rëndësishëm sepse, për krahasim, Ukraina aktualisht ka raketa për sistemet amerikane të raketave me shumë tytë HIMARS, të cilat kanë një rreze veprimi prej rreth 80 kilometrash.

Kjo do të thotë se diapazoni maksimal i raketave ukrainase me dorëzimin e raketave Storm Shadow duhet të trefishohet në krahasim me raketat e mëparshme për sistemet HIMARS.

Sipas BBC, raketat Storm Shadow duhet t’i ofrojnë Ukrainës aftësi të reja luftarake në një kohë kur ajo po përgatit një kundërofensivë të shumëpritur që synon të largojë agresorët rusë nga pjesët e okupuara të Ukrainës.

Një raketë që shmang zbulimin e radarëve

Raketat Storm Shadow lëshohen nga avionët dhe rrezet e gjata të këtyre raketave do të thotë që pilotët ukrainas do të jenë në gjendje të sulmojnë nga pozicionet që janë më larg vijës së frontit dhe kështu më të sigurt nga mbrojtja ajrore ruse.

Sapo një avion lëshon një Storm Shadow, raketa zbret menjëherë në një lartësi të ulët për të shmangur zbulimin nga radari i armikut dhe më pas udhëhiqet në objektiv nga një sistem infra të kuqe.

Ministri britanik: Kjo do t’u mundësojë ukrainasve të shtypin rusët

Spekulimet për dërgimin britanik të Storm Shadow në Ukrainë u konfirmuan në Parlamentin britanik nga ministri i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar. Vendimi pasoi kërkesa të shumta nga Ukraina për Perëndimin, nga të cilat vendi i sulmuar po kërkon më shumë armë për mbrojtje dhe kundërsulm.

“Këto armë do të lejojnë Ukrainën të shtyjë forcat ruse dhe të rivendosë sovranitetin e saj territorial,” tha Ben Wallace.

Kujtojmë se në fillim të këtij viti, ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksiy Reznikov përsëriti në disa raste se Ukraina nuk do të përdorë raketa me rreze të gjatë veprimi, nëse i merr ato, për të sulmuar objektivat në territorin e Rusisë.

“Nëse do të mund të sulmonim në distanca deri në 300 kilometra, ushtria ruse nuk do të ishte në gjendje të siguronte mbrojtjen e duhur dhe do të duhej të humbiste,” tha ai në një takim me ministrat e mbrojtjes të vendeve anëtare të BE, duke shtuar: “Ukraina është gati për të siguruar një garanci që armët tuaja nuk do të përfshihen në sulmet në territorin rus”.

Pas SHBA-së, Britania ka dërguar më së shumti pajisje ushtarake në Ukrainë, me vlerë 2.9 miliardë paund.

Kremlini kërcënoi menjëherë me hakmarrje

Kryeministri britanik Rishi Sunak tha në shkurt se qeveria britanike është e gatshme të dërgojë raketa me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë, pas së cilës qeveria filloi procesin e prokurimit.

“Së bashku ne duhet të ndihmojmë Ukrainën të mbrojë qytetet e saj nga bombat ruse dhe dronët iranianë. Kjo është arsyeja pse Mbretëria e Bashkuar do të jetë vendi i parë që do t’i sigurojë Ukrainës armë me rreze të gjatë,” tha Sunak në atë kohë.

Sot, Dmitry Peskov, një zëdhënës i presidentit rus Vladimir Putin, tha se Moska do të nisë një “përgjigje të përshtatshme ushtarake” ndaj vendosjes së raketave të Britanisë së Madhe Storm Shadow në ushtrinë ukrainase.

Raketat Storm Shadow përdoren nga avionët luftarakë britanikë dhe francezë. Ato janë përdorur më parë në Irak, Libi dhe Gjirin Persik. Raketat britanike Storm Shadow mund të gjuhen vetëm nga avionët, ndërsa versioni francez mund të gjuhet edhe nga anijet dhe nëndetëset.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu