Çfarë po ndodhë me shëndetin e presidentit Erdogan, Ankaraja jep sqarim

Turqia ka hedhur poshtë pretendimet në lidhje me shëndetin e presidentit Recep Tayyip Erdogan, duke i quajtur të pabaza.

“Ne përgënjeshtrojmë kategorikisht pretendime të tilla të pabaza në lidhje me shëndetin e Presidentit Erdogan. Presidenti do të marrë pjesë në hapjen e nesërme të centralit bërthamor [Uzinës Bërthamore Akkuyu] përmes videokonferencës”, ka thënë të mërkurën në Twitter drejtori i Komunikimit të vendit Fahrettin Altun.

“Asnjë dezinformim nuk mund të kundërshtojë faktin se populli turk qëndron me liderin e tij Erdogan dhe partinë e tij dhe ata janë vendosur të fitojnë zgjedhjet e 14 majit”, ka shtuar Altun.

Qendra e Drejtorisë së Komunikimeve për Luftimin e Dezinformimit tha gjithashtu se pretendimet e shpërndara në disa llogari të mediave sociale se presidenti Erdogan “pati një atak në zemër dhe ishte shtruar në spital” nuk pasqyrojnë të vërtetën.

Ndryshe, centrali Akkuyu në provincën jugore të Mersinit, i cili do të inaugurohet të enjten do të jetë centrali i parë bërthamor i vendit, me një kapacitet të instaluar prej 4,800 megavat dhe katër reaktorë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu