Cristiano Ronaldo për pak sa nuk hoqi dorë nga futbolli për shkak të bullizmit

Rruga e Cristiano Ronaldos për t’u bërë legjendë e futbollit filloi me kalimin e tij të parë në Manchester United në vitin 2003, por mund të mos kishte ndodhur pasi portugezi ishte afër të hiqte dorë nga futbolli në vitet e tij të hershme.

38-vjeçari bëri kalimin nga Sportingu Lisbona në Old Trafford në verën e vitit 2003 si 18-vjeçar dhe për të zëvendësuar David Beckham, i cili ishte transferuar te Real Madridi.

Gjatë gjashtë viteve të ardhshme, Ronaldo lulëzoi për t’u bërë lojtari më i mirë në botë dhe fitoi çdo trofe klubi që mundi në Old Trafford.

Një tarifë e atëhershme rekord botëror i transferimeve prej 94 milionë eurosh u pagua nga Real Madrid në vitin 2009 për portugezin, ku ai vazhdoi të ndërtonte statusin e tij legjendar si një nga më të mirët ndonjëherë në futboll.

Ronaldo më vonë u transferua te Juventusi në vitin 2019, përpara se të kthehej emocionalisht në Old Trafford për një periudhë të dytë te United në verën e 2021.

Megjithatë, koha e tij në skuadrën e Erik ten Hag përfundoi vitin e kaluar pas një interviste shpërthyese me Piers Morgan në të cilën ai kritikoi shumë aspekte të klubit nga Old Trafford, gjë që çoi në largimin e tij dhe kalimin e mëvonshëm në Arabinë Saudite për të luajtur për Al Nassr.

Por, gjërat mund të kishin qenë shumë të ndryshme nëse historia do të kishte marrë një rrjedhë tjetër – siç mendoi Ronaldo të linte futbollin kur ishte një lojtar i ri në akademinë e Sportingut.

Ronaldo vjen nga Madeira, një ishull portugez në Oqeanin Atlantik dhe, si rezultat, flet me një theks Madeiran dhe ishte kjo që çoi në probleme ngacmimi apo bullizmi kur u transferua në kryeqytet për të luajtur për Sportingun në akademinë e tyre.

Vështirësitë me të cilat u përball gjatë kohës së tij në Lisbonë u zbuluan në një libër të titulluar “Messi vs Ronaldo: Një rivalitet, dy ‘GOAT’ dhe epoka që rindërtoi lojën e botës”.

Sipas The Sun, libri thuhej se Ronaldo po mendonte ta linte karrierë pas tij, madje edhe filloi. Ai po planifikonte të largohej nga futbolli gjatë kohës së tij si lojtar i akademisë me Sportingun.

Libri zbuloi gjithashtu se Ronaldo ishte tallur për theksin e tij Madeiran nga djemtë e tjerë dhe po qante çdo ditë sepse i mungonin familja dhe miqtë e tij.

Në një moshë të re, ylli portugez shpesh nuk arrinte të kontrollonte emocionet e tij dhe si rezultat, u përfshi në përplasje të shumta me djem të tjerë.

Përfundimisht, Ronaldo u lejua të linte shkollën dhe të fokusohej në futbollin e tij. Më vonë ai u shpërblye duke u thirrur në ekipin e parë të Sportingut dhe pjesa tjetër, siç thonë ata, është histori.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu