Diana e Inteligjencës Artificiale: Si do dukej sot, 62 vjeçe?

Së fundmi, Britania e Madhe, si dhe e gjithë bota, patën mundësinë të dëshmojnë aktin historik të kurorëzimit të mbretit të ri britanik. Së bashku me mbretin Charles III, u kurorëzua gruaja e tij Camilla Parker Bowles.

Shumë fansa mbretërorë kanë pyetur veten se si do të ishte dita nëse do të ishte gjallë princesha e dashur Diana. Dihet që Diana pëlqehej nga miliona njerëz, ndërkohë që Charles ishte në marrëdhënie me Camilla-n për një kohë të gjatë. Ai u martua me të pas vdekjes tragjike të Diana-s, një mbretëreshë aktuale që nuk gëzon shumë popullaritet.

Nëse Diana do të ishte gjallë, gjëja e parë që është e diskutueshme është nëse Charles do të ishte martuar me Camilla-n. Kujtojmë, ai dhe Diana u divorcuan në vitin 1996 dhe një vit më vonë ajo vdiq në një aksident të tmerrshëm automobilistik në Paris. Ai u martua me Camilla-n në 2005, dhe më pas u njoftua se ajo do të mbante titullin e princeshës kur Charles të bëhej mbret. Këtu ndërhyri nëna e tij, mbretëresha e ndjerë Elizabeth, e cila vendosi t’i jepte nuses së saj titullin e Mbretëreshës bashkëshorte.

E sigurt është se pas divorcit të tyre në vitin 1996, edhe sikur të kishte mbetur gjallë, Diana nuk do të ishte bërë mbretëreshë sot, sepse hoqi dorë nga kjo e drejtë. Pas divorcit u ra dakord që ajo të ishte Diana, Princesha e Uellsit. Thuhet se Charles këmbënguli që Diana të hiqte dorë nga titulli i Lartësisë së Saj Mbretërore, megjithëse Mbretëresha Elizabeth thuhet se ishte e gatshme që ish-nusja e saj të ruante titullin.

Kupëmbajtësi i Diana-s, Paul Burrell, një herë tha se Diana ishte shumë e mërzitur kur duhej të hiqte dorë nga titulli i Lartësisë së Saj Mbretërore dhe 14-vjeçari i atëhershëm Uilliam e ngushëlloi atë me fjalët: “Mos u shqetëso mami, unë do të jap titullin një ditë kur të bëhem mbret”.

Pas kurorëzimit, Diana do të ishte ende Princesha e Uellsit. “Ajo do të mbante titullin e saj si Princesha e Uellsit sepse kjo ishte pjesë e marrëveshjes origjinale të divorcit,” tha eksperti i marrëdhënieve kushtetuese Robert Morris i Departamentit të Kushtetutës së Kolegjit Universitar në Londër për New York Post.

Edhe pse kanë kaluar 26 vite nga vdekja e saj, popullariteti në popull dëshmohet më së miri nga fakti se për të flitet ende edhe sot. Pra, nuk është për t’u habitur që një foto se si do qe Diana sot nëse do jetonte u bë virale praktikisht brenda natës.

Është një foto e krijuar nga inteligjenca. Sot ajo do të ishte 62 vjeçe.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu