Grekërit të trembur: Turqit prezantuan një SHOCK

“Shikoni se çfarë gjërash të pabesueshme po dërgon Erdogan në Greqi”, shkruajnë në fundi mediat greke.

“Në Stamboll ata prezantuan një municion të lëvizshëm që do të pajisë dronët e tyre, si ato që shkelin Egjeun…

Kompania turke Baykar, e njohur për prodhimin e mjeteve ajrore pa pilot, po hyn në tregun e armëve ajrore me prezantimin e municioneve fluturuese Kemankes në ekspozitën e teknologjisë TEKNOFEST, të mbajtur në Stamboll.

Kemankes ka një rreze prej mbi 50 kilometrash, me një shpejtësi të fundosjes së fazës terminale prej 0,7 Mach dhe një shpejtësi lundrimi prej 0,3 Mach. Mundësohet nga një motor i vogël jet dhe ka një kamerë gjurmuese të objektivit me zmadhimin x36, një gjetës të rrezes lazer dhe aftësinë për të funksionuar në mënyrë autonome me një autopilot. Municioni mund të qëndrojë në ajër për një orë.

Hyrja e Baykar në prodhimin e armëve ajrore tregon ambicien e kompanisë për të zgjeruar fushën e saj të aktiviteteve dhe për të zhvilluar produkte që do të konkurrojnë në tregun global.

Municioni Kemankes ka për qëllim pajisjen e mjeteve të tij ajrore pa pilot si Bayraktar TB2, TB3 dhe Kizilelma. Sipas Baykar, municioni u zhvillua në Turqi, duke përdorur ekspertizën e tyre.

Është gjithashtu interesante për vendin tonë të theksohet se edhe ky municion raportohet të ketë një rreze më të gjatë, deri në 200 kilometra… D.m.th do të jetë në gjendje të godasë objektiva pa pilot në distanca veçanërisht të gjata…”, shkruan kështu Protothema, duke reflektuar frikën greke nga avancimi i teknologjisë ushtarake të fqinjit të saj lindor, me të cilin ka fërkime historike.

E ndërsa Ankaraja vijon të ftojë Athinën për të zgjidhur bashkë, pa palë të tjera në mes apo pas, çdo marrëveshje mes tyre, si një mundësi paqeje, Greqia vijon të mos i përgjigjet me të njëjtën premisë.

Gjithsesi, pas tërmetit shkatërrues të shkurtit në Greqi, mes tyre ka nëj ulje tensioni dhe prirje për fqinjësi të mirë. /tesheshi.com/

FOTO:


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu