Izraeli arreston përfaqësuesin e TIKA-s në Gaza

Forcat izraelite të sigurisë kanë arrestuar përfaqësuesin e Agjencisë Turke për Bashkëpunim Ndërkombëtar dhe Koordinim (TIKA) Muhammad Murtec për Gaza-n, raporton Anadolu Agency (AA).

Shtetasi palestinez Murtec është arrestuar të dielën, në kohën kur përkundër të gjitha lejeve të nevojshme të pajisura nga autoritetet izraelite u përpoq të dalë nga Rripi i Gazës përmes pikës kufitare të Beit Hanunit.

Muhammad Murtec ka qenë duke shkuar në takimin e rregullt vjetor trajnues në Ankara, të cilin agjencia e organizon për të punësuarit e saj.

Ndërkohë, ai akoma mbahet në paraburgim nga forcat izraelite.

Lajmi është konfirmuar nga zyrtari i Ministrisë palestineze për Punë Civile, Muhamed el-Mukadime i cili ka thënë se forcat izraelite kanë arrestuar Murtec-in të dielën pasdite.

Ambasada turke në Tel Aviv njofton se është duke punuar mbi rastin ndërkohë që drejtuesit e TIKA-s në Ankara kanë kontaktuar ambasadën izraelite për të marrë shpjegime se përse Murtec është arrestuar.

Institucionet izraelite deri më tani nuk kanë komentuar mbi rastin.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu