Izraeli kthen trupat e pajetë të 7 palestinezëve

Autoritetet e Izraelit të premten vonë kanë i dorëzuar Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze trupat e pajetë të shtatë palestinezëve të vrarë nga ushtria izraelite më herët gjatë këtij viti, raporton Anadolu Agency (AA).

Katër nga të vrarët në sulmet e pretenduara dhe përleshjet janë nga qyteti i Hebronit në Bregun Perëndimor. “Trupat janë dërguar në spitalin e Hebronit ku janë bërë gati për varrimin i cili do të bëhet të shtunën”, thonë burime spitalore.

Sipas autoriteteve palestineze, Izraeli akoma mban trupat e pajetë të 17 palestinezëve tjerë të vrarë nga forcat e tij.

Sipas të dhënave të autoriteteve palestineze më shumë se 255 palestinezë janë vrarë që nga rritja e dhunës izraelito-palestineze e cila filloi në tetor të vitit 2015.

Autoritetet izraelite theksojnë se së paku 42 izraelitë janë vrarë gjatë periudhës së njëjtë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu