Janë regjistruar dy tërmete në Maqedoninë e Veriut

Herët në mëngjes janë regjistruar dy tërmete në Maqedoninë e Veriut. Njëri nga të cilët ka qenë 120 kilometra në juglindje nga Shkupi, në rajonin epiqendror të Strumicës, ndërsa i dyti 70 kilometra në juglindje nga Shkupi dhe vjen nga rajoni epiqendror Shën Nikollë – Shtip, kumtoi Observatori sizmologjik në kuadër të Fakultetit Matematiko-natyror në Shkup.

Tërmeti i parë është regjistruar në orën 4 e 55 minuta me Magnitudë lokale sipas Rihterit ML.

2.2 dhe intensitet prej tri ballësh sipas Shkallës makrosizmike evropiane dhe është ndjerë nga popullata në Strumicë dhe rrethinë, ndërsa i dyti ka ndodhur në orën 6 e 32 minuta me Magnitudë lokale të Rihterit ML 2.0 dhe intensitet prej tre ballësh sipas Shkallës Makrosizmike evropiane dhe është ndjerë nga popullata në Shtip dhe rrethinë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu