“Kam humbur mikun tim më të mirë, jam tepër i trishtuar”, shoku i Dwamena-s nga Zvicra: Prehu në paqe, Raphael

Fitorja 4-2 e St. Gallen kundër Uinterthur në Zvicer konsiderohet një çështje e vogël. Portieri i FCSG Zigi është në zi. Menjëherë pas vërshëllimës përfundimtare të arbitrit, portieri i St. Gallen, Laurence Ati Zigi (26 vjeç) qëndroi në qendër të fushës. Ai derdhi lot të hidhur dhe u ngushëllua dhe përqafua nga shokët e skuadrës.

Fitorja 4-2 ndaj Uinterthurit? Penalltia e shpëtuar? Kërcimi në krye të tabelës? Fitorja e shtatë në ndeshjen e shtatë në shtëpi? Të gjitha mbeten vetëm shënime anësore. Sepse mendimet e Zigi janë me të ndjerin Rafael Duamena.

“Kam humbur mikun tim më të mirë, jam tepër i trishtuar”, tha portieri i kombëtares ganeze pas ndeshjes në zonën mikse. Poshtë fanellës, portieri Zigi kishte veshur një bluzë me mbishkrimin: “Pusho në paqe, Rafael”.

Zigi e njeh Duamenën prej gjysmës së jetës. “Të dy e kanë njohur njëri-tjetrin që kur ishin të vegjël, ata erdhën në ‘Red Bull Academy’ për stërvitje së bashku”, kujton trajneri i FCSG Peter Zeidler, i cili dikur ishte vetë Red Bull. “Është e gjitha e pabesueshme. Ende nuk mund ta besoj”, tha 61-vjeçari.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu