Klopp nuk e sheh Liverpoolin në luftë për top katërshe

Jurgen Klopp ka thënë se ai ende “nuk mund ta shohë garën” për kualifikimin në Ligën e Kampionëve pavarësisht se Liverpool mori tre fitore radhazi në ligë.

E fundit prej tyre erdhi në West Ham, me Reds që u erdhën nga disavantazhi për të fituar 2-1 falë golave të Cody Gakpo dhe Joel Matip.

Klopp gjithashtu ka parë ekipin e tij të fitojë ndaj Leeds dhe Nottingham Forest kohët e fundit, ndërsa ka barazuar kundër Arsenalit dhe Chelseat.

Liverpool tani është vetëm gjashtë pikë larg katër më të mirëve, por Manchester United dhe Newcastle kanë të dyja ndeshje më pak dhe Klopp nguron të vendosë ekipin e tij në garë për top katërshe..

Klopp u tha gazetarëve kur u pyet për një sprint deri në fund dhe mundësinë për të siguruar futbollin elitar evropian për sezonin 2023-24 :

“Nuk mund ta shoh ende garën, nuk mundem. Kjo sepse ne nuk jemi në pozitë për garë. Kështu që e vetmja gjë që mund të bëjmë është të vazhdojmë të fitojmë ndeshje futbolli”, ka thënë fillimisht Klopp.

“Nëse kjo u bën presion skuadrave të tjera, kjo nuk është në dorën tonë sepse ne nuk luajmë me to. Ne luajmë me Tottenhamin – kjo është nga ajo zonë, mendoj, e skuadrave mbi ne. Nëse ata fitojnë të gjitha ndeshjet e tyre, kjo është për ne. Por unë nuk mendoj për këtë”.

“Unë dua që ne ta përfundojmë sezonin sa më mirë që të jetë e mundur. Dua të marr diçka nga sezoni për vitin e ardhshëm. Nëse kjo është një konkurrencë evropiane, do të ishte mirë. Nëse jo, ne duhet ta pranojmë gjithashtu dhe të shkojmë që andej. Kjo është ajo që dua tani”, përfundoi trajneri gjerman.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu