Kosova, tashmë me pesë Bayraktar

Forcat e Sigurisë së Kosovës (FSK) kanë pranuar pesë dronë “Bajraktar”, të prodhuar nga Turqia. Sipas medias së Prishtinës, dronët kanë mbërritur në Kosovë gati shtatë muaj pas nënshkrimit të kontratës me kompaninë turke.

Mjetet ajrore pa pilot Bayraktar TB2 kanë një qëndrueshmëri të gjatë në lartësi mesatare dhe fluturimi rekord i një avioni të këtij lloji zgjati 27 orë e tre minuta.

Përveç sulmeve të armatosura, funksionet e tyre kryesore janë misionet e zbulimit, vëzhgimit dhe zbulimit.

Interesimi për këta dronë filloi vitin e kaluar, veçanërisht pas fillimit të pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt të vitit të kaluar.

Pajisja e FSK-së me këta dronë vjen vetëm pak ditë para fillimit të stërvitjes ndërkombëtare të NATO-s “Defender Europe 2023”, ku një pjesë e atyre stërvitjeve do të mbahen edhe në territorin e Kosovës.

FKS do të marrë pjesë në stërvitjen, e cila udhëhiqet nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me më shumë se 1100 ushtarë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu