Messi miliarder: Si i rrit fitimet, vlerat dhe çmimet në futbollin amerikan

Golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave vazhdon të ketë një ndikim vendimtar. Së pari, ai është gati të hyjë në radhët e miliarderëve të rinj, pasi, pavarësisht rritjes, vazhdon të mbledhë shuma nga markat që lidhen me emrin e tij. Për vitin 2023, të ardhurat e tij do të arrijnë në 130 milionë dollarë (65 milionë nga kontrata dhe 65 milionë nga sponsorizimet). Në të njëjtën kohë, krijon një valë zinxhir ndryshimesh në ligën amerikane dhe të gjitha bizneset e lidhura me të, si të drejtat televizive etj.

Përtej kësaj, prania e futbollistit më të mirë në botë në Inter Miami e ka rritur popullaritetin e klubit, por edhe të ligës me historinë e së ardhmes që ndahet në epokën para Messit të MLS dhe në epokën e Messit të Liga Amerikane e Futbollit. Kur bashkëpronari i ekipit David Beckham, dhe organizatori i lëvizjes së Messit, pohoi në prag të debutimit të asit argjentinas se “e ardhmja e futbollit në Amerikë është e ndritshme”, ai kishte disa të dhëna serioze në duart e tij. Qëllimi i madh për MLS është të evoluojë në një NBA të re. Investitorët tani presin që prania e Messit të tërheqë investime të reja në ekipet e tjera në ligë.

Sepse ai e kuptoi shumë thjesht se sjellja e futbollistit më të mirë në planet në Inter Miami dhe MLS është një ngjarje e madhe. Ju i keni sytë jo vetëm të Amerikës Latine drejt jush, por të gjithë botës së futbollit të planetit. Kur u publikua lajmi se talenti më i madh i futbollit i të gjitha kohërave do të zhvendosej në South Beach, popullariteti global i Inter Miami në kërkimet në Google u rrit me më shumë se 1200%!

Gene Cook, zëvendëspresident i koleksioneve globale në eBay, tha: “Kur Lionel Messi njoftoi lëvizjen e tij në Inter Miami, kërkimet për koleksionet dhe relikeve të tij në eBay u rritën me më shumë se 75% të nesërmen në mbarë botën.”

Çmimet e biletave për ndeshjet e para të Messit në Miami u rritën mbi 1000%. Më 20 korrik, në prag të debutimit të Messit, çmimi mesatar i biletës për ndeshjen e Leagues Cup kundër Cruz Azul të Liga MX ishte 712 dollarë, sipas TicketSmarter. Sipas Vivid Seats, çmimi mesatar i biletës për ndeshjen kundër Cruz Azul u rrit 205% nga 4 në 7 qershor, kur ai njoftoi vendimin e tij për t’u bashkuar me Inter Miami, duke u rritur nga 122 dollarë në 373 dollarë.

Adidas, prodhuesi zyrtar i kompleteve, ka njoftuar se kërkesa për fanellën me numrin 10 është “me të vërtetë e paprecedentë”.

Nga platforma sportive dixhitale dhe partneri i tregtisë elektronike MLS Fanatics, që kur u publikua lajmi se Messi do të jetë banor i Miamit, janë shitur më shumë produkte të ekipit se në të gjithë periudhën e mëparshme në 2023. Në fakt, në atë moment Inter Miami shiti 50% më shumë produkte se rivali i tyre më i afërt. Gjithashtu, 24 orët e para të shitjes së fanellave të Lionel Messit, të konfirmuara nga Fanatics, ishin 24 orët më të mira nga çdo lojtar që ndërroi klubin në të gjitha sportet, duke mposhtur Cristiano Ronaldon që ishte bashkuar me Manchester United në 2021, Tom Brady që luajti për Tampa Bay Buccaneers në 2020 dhe LeBron James që luajti për Los Angeles Lakers në 2018.

Në fakt, nga data 17 deri më 20 korrik, Inter Miami ishte ekipi me shitjet më të mëdha të mallrave në të gjitha sportet. “Kjo është e pabesueshme për një ekip të MLS,” pohoi Fanatics e-commerce, pasi ata nuk mund të kuptonin derdhjen e njerëzve dhe pasionin e tyre për mallrat e markës Leo.

Dhe nëse duket dita e mirë nga mëngjesi, një ditë pas lajmit se Messi u transferua në Miami, produktet e shitjes së skuadrës u rritën 50 herë më shumë se një ditë më parë para ardhjes së Messit. Kalimi i Lionel Messit te Inter Miami ka qenë një sukses i madh, si brenda dhe jashtë fushës për klubin MLS.

Siç deklaroi një nga pronarët e Inter Miamit, Jorge Mas, më 18 korrik fanellat e Messit ishin shitur. “Fanellat shiten në dyqane për pak minuta” pohojnë njerëzit e skuadrës. Fanella rozë autentike e ekipit do t’u kushtojë tifozëve 194,99 dollarë, me printimin “Messi 10”, para taksave dhe dërgimit në dyqanin MLS. Dyqani zyrtar në internet i MLS po paralajmëron blerësit se veshjet e Messit mund të mos arrijnë deri në tetor. Shitësi me pakicë në internet Soçer.com gjithashtu tha kohët e fundit për CNN se shiti gjysmë viti fanella të Inter Miami me printimin “Messi 10” në vetëm një ditë.

Jorge Mas duke dashur të shpjegojë efektin e fenomenit Messi vuri në dukje se ardhja e Messit do të dyfishojë të ardhurat e Inter Miamit, të cilat sipas Forbes ishin 56 milionë dollarë në vitin 2022 dhe vlera e tij, që aktualisht është rreth 600 milionë dollarë. Mas ka arsye për të qenë optimist: Sports Business Journal raportoi se Apple TV kishte rreth 700,000 abonentë MLS Season Pass në fillim të qershorit, të cilat u rritën në gati një milion me debutimin e Messit kundër Cruz Azul.

Pavarësisht se ka ecur në moshën 36-vjeçare, Lionel Messi, pasi ka fituar dymbëdhjetë kampionate, katër Kupa të Ligës së Kampionëve UEFA dhe trofetë e Kupës së Botës dhe të Kupës së Amerikës për Argjentinën, duket si një futbollist i ri që tani dëshiron të pushtojë botën dhe po ia del mbanë. Futbolli amerikan jeton në botën e Lionel Messit dhe duket se po e shijon atë, ashtu si edhe pjesa tjetër e botës së futbollit.

Dhe ky zhvillim në botën e futbollit amerikan ndodh paralalelisht, si për ironi, me atë në futbollit saudit, ku Ronaldo hapi epokën e re të ambicies arabe për një ligë me famë botërore.

Pra, jemi në kohën e një rivaliteti të pathënë në industrinë e futbollit, Saudi-SHBA.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu