Ministri Mexhiti: Autizmi flet, është koha për t’i dëgjuar

Misnistri i shëndetsësisë Fatmir Mexhiti përmes një postimi në profilin e tij në FB ka kujtuar ditën botërore të ndërgjegjësimit të autizmit, duke shënuar se “Autizmi flet, është koha për t’i dëgjuar”, shkruan Top24.

“Dashuria nuk ka nevojë për fjalë!
Sot në mënyrë simbolike shënojmë Ditën Botërore të Ndërgjegjësimit për Autizmin.
Autizmi është një tipar kompleks zhvillimor që ndikon në aftësitë sociale, komunikimin, lidhjet sociale dhe vetëkontrollin. I përcaktuar nga një lloj sjelljeje specifike, autizmi i afekton të gjithë njerëzit ndryshe.
Autizmi flet, është koha për të dëgjuar. Le t’i ndihmojmë këta njerëz të arrijnë potencialin e tyre.”, ka shkruar ministri Mexhiti.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu