Në cilat qytete të Zvicrës jetojnë milionerët?

Nëse keni të ardhura mbi një milionë euro në Zvicër duhet të shqyrtoni mundësinë për t’u zhvendosur.

Sipas llogarive që ka bërë “NZZ”, një familje me katër anëtarë me të ardhura prej një milion frangash paguan 360 mijë franga taksa në vit në Hasliberg, Bernë, ndërsa në Lungern, Obwalden vetëm 226 mijë franga, që do të thotë kursim prej 134,000 CHF – ose 37%.

Sipas raportit, barra tatimore për milionerët në Lozanë u rrit me dhjetë për qind midis 1995 dhe 2018.

Për shkak të tatimeve për të pasurit, dallohen bashkitë Wollerau (Schwyz), Feusisberg (Schwyz) dhe Walchwil (Zug). Në Wollerau, dikur jetonte Roger Federer dhe kishte dendësinë më të madhe të milionerëve në vitin 2019. Rreth 4.1% e të gjithë tatimpaguesve fitojnë më shumë se një milion në vit këtu. Feusisberg është në vendin e dytë me rreth 3.3%, shkruan 20minuten.

Walchwil ende menaxhon vendin e pestë me 2.2%, Freienbach, vendin e gjashtë me 2.1%.

Përveç Zvicrës Qendrore, Zvicra ka milionerë edhe në Liqenin e Gjenevës. Vendi i parë këtu janë komunat Vandoeuvres dhe Këlni. Bregu i Artë i Cyrihut është i përfaqësuar mirë në top 20 me Küsnacht, Zumikon, Zollikon, Erlenbach dhe Herrliberg, përcjellë albinfo.ch.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu