Nuk pranon t’i çojnë kutinë në shtëpi, 112-vjeçarja turke shkon vetë në qendrën e votimit

Gullu Dogan, një votuese turke 112-vjeçare dhe personi më i vjetër në Gumushane, në Rajonin e Detit të Zi të Turqisë, ka këmbëngulur të votojë në qendrën e saj lokale të votimit me fëmijët dhe nipërit e saj.

Ajo vendosi të merrte pjesë personalisht në zgjedhje, pavarësisht se kishte mundësinë për të hedhur votën e saj përmes një kutie të lëvizshme votimi.

Votimi është duke u zhvilluar në zgjedhjet e Turqisë, ndërsa presidenti Recep Tayyip Erdogan, përballet me sfidën më të madhe politike të qeverisjes së tij dy dekadash.

Rivali i tij kryesor është kreu i opozitës Kemal Kilicdaroglu.

Më shumë se 64 milionë njerëz kanë të drejtë të votojnë, për të zgjedhur një president dhe parlament për një mandat pesë-vjeçar.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu