Paralajmërimi për hapjen e Urës së Ibrit nxiti reagimin e BE-së dhe Listës Serbe

Veprim i papranueshëm e me synim të përshkallëzimit të situatës është parë paralajmërimi i autoriteteve të Kosovës për hapjen e urës së Ibrit për qarkullim edhe të automjeteve. Bashkimi Evropian ka kërkuar që për këtë çështje të diskutohet në Bruksel, e Lista Serbe iu ka bërë thirrje ndërkombëtarëve ta ndalojnë një veprim të tillë.

Paralajmërimet për hapjen e urës së Ibrit janë kthyer sërish në vëmendje të publikut.

Hapjen e saj edhe për automjete e ka konsideruar çështje kohe zv.drejtori i Policisë për rajonin e veriut, Veton Elshani, në një prononcim për TëVë1.

I menjëhershëm ishte reagimi i Listës Serbe dhe i ndërkombëtarëve.

Në Zyrën e Bashkimit Evropian në Prishtinë thanë se çdo vendim që lidhet me urën e Ibrit duhet të merret në kuadër të dialogut Kosovë – Serbi.

“BE-ja mbetet e gatshme për t’i lehtësuar bisedimet. BE-ja u bën thirrje gjithashtu palëve të përmbahen nga çdo veprim që mund të rrezikojë stabilitetin në terren dhe të shpërqendrojë palët nga zbatimi i Marrëveshjes për rrugën drejt normalizimit të marrëdhënieve – që duhet të jetë prioriteti i tyre kryesor”, thuhet në deklaratën e Zyrës së BE-së në Kosovë.

E thirrje ndërkombëtarëve që të mos e lejojnë hapjen e urës së Ibrit ka bërë Lista Serbe.

Paralajmërimi për një veprim të tillë, nga kjo parti është konsideruar i papranueshëm dhe që synon destabilizimin e situatës në terren.

“U bëjmë thirrje KFOR-it, EULEX-it dhe përfaqësuesve të Brukselit që ta parandalojnë Kurtin që të shkaktojë një krizë tjetër dhe të pengojnë planin e tij për dëbimin e serbëve nga Kosova. Ju ftojmë të reagoni urgjentisht dhe t’i tregoni publikisht regjimit në Prishtinë se hapja e urës nuk mund të bëhet pa pëlqimin e serbëve që jetojnë në veri të Kosovës, veçanërisht në Mitrovicë”, thuhet në reagimin e Listës Serbe.

Hapja e urës së Ibrit është diskutuar edhe vitin e shkuar. Në atë kohë asamblistët e Mitrovicës së Veriut miratuan vendimin dhe ai u ishte përcjellë institucioneve qendrore, por që deri më tash nuk është bërë ndonjë lëvizje në këtë drejtim.

Ura që ndan jugun dhe veriun shihet si simbol i ndarjes së Mitrovicës. Ajo mund të kalohet vetëm në këmbë, ndonëse ka një marrëveshje nga viti 2015 në Bruksel për lëshim të urës për qarkullim edhe të automjeteve.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu