Parcela me rërë shitet për një shifër rekord në Dubai

Ka shumë gjëra që mund të blini për 34 milionë dollarë. Mund të blini kështjella të larta, mega pallate të mëdha buzë plazhit ose prona madhështore për kilometra të tëra. Mund të blini flota makinash sportive të fuqishme Lamborghini ose Rolls-Royce Phantoms madhështore. Mund të blini edhe avionin tuaj privat.

Në Dubai, ju mund të blini një grumbull rëre.

Në rregull, jo vetëm një grumbull rëre. Rëra në fjalë është një parcelë e zbrazët në ishullin luksoz Jumeirah Bay, i cili kohët e fundit u shit për më shumë se 34 milionë dollarë – një çmim mahnitës edhe në një pjesë të botës ku çmimet e pasurive të paluajtshme mund të arrijnë aq të larta sa arkitektura qiellore.

Prona e pazhvilluar prej 24,500 metrash katrorë u shit nga Umar Kamani, një sipërmarrës britanik dhe bashkëthemelues i shitësit të modës PrettyLittleThing. Shitja – për 125 milionë dirhemë (AED) – shënon një fitim të jashtëzakonshëm prej 242% mbi çmimin e tij fillestar të blerjes prej 36.5 milionë AED, ose pak më pak se 10 milionë dollarë, në 2021.

Identiteti i blerësit nuk dihet.

Parcela është një nga 128 që fillimisht u vunë në dispozicion në ishullin artificial, i cili lidhet me kontinentin nëpërmjet një ure. Çmimi i tij në rritje në qiell është një reflektim jo vetëm i qëndrueshmërisë së disa prej pasurive të paluajtshme të Dubait ndaj tendencave rënëse në ekonomitë globale, por gjithashtu, thonë sekserët, i asaj për të cilën mega të pasurit duan të shpenzojnë paratë.

Ishulli 6.3 milionë metra katrorë ka formën e një kali deti dhe përmban një hotel me pesë yje të zhvilluar në bashkëpunim me markën luksoze italiane Bulgari, i cili u hap në vitin 2017 dhe u kurorëzua menjëherë si hoteli i ri luksoz më i mirë në botë . Jumeirah Bay Island është gjithashtu shtëpia e shumë plazheve me rërë dhe një marinë për dhjetëra jahte, restorante të nivelit të lartë, një palestër dhe një qendër spa. Një numër i kufizuar apartamentesh luksoze disponohen edhe në kompleksin hotelier Bulgari.

Tregu i pasurive të paluajtshme në Dubai ka qenë në rritje kohët e fundit, me 93 shitje të pronave me vlerë 10 milionë dollarë ose më shumë në vitin 2021, që ishte më shumë se shtatë vitet e mëparshme së bashku, sipas Cummings. Në vitin 2022, ky numër u rrit në 221 shitje. Ky vit ka parë tashmë 88 brenda tremujorit të parë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu