Pas motit të keq në Itali, përmbytjet ‘mbërthejnë’ dhe dy shtetet të tjera fqinje

Evropa është përfshirë nga përmbytje masive, si pasojë e reshjeve të dendura. Italia ka qenë vendi më i prekur, ku deri më tani kanë humbur jetën 14 persona dhe mijëra të tjerë janë evakuuar nga shtëpitë e tyre.

Reshjet e dendura të shiut kanë ‘pushtuar’ Kroacinë dhe Bosnjë-Hercegovinë, duke shkaktuar përmbytje në disa qytete. Në qytetet; Karlovac, Petrinja, Hrvatska Kostajnica, Gracac dhe Obrovac kanë luftuar me përmbytjet ditët e fundit, por deri më tani nuk është raportuar për viktima apo të plagosur.

Situata ishte gjithashtu e vështirë në Bosnjën veriperëndimore, pasi lumenjtë Una dhe Glina, shkaktuan përmbytje në qytetet Bihac, Velika Kladusa dhe Bosanska Krupa.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu