Pas vdekjes së Hossein Amir-Abdollahian, emërohet ministri i ri i Jashtëm iranian

Pas vdekjes së Hossein Amir-Abdollahian, kabineti i Iranit ka emëruar zëvendësministrin e Jashtëm Ali Bagheri Kani ministër të Jashtëm.

Vendimi vjen pas një takimi të tre degëve të qeverisë së Iranit: ekzekutiv, legjislativ dhe gjyqësor.

Nënkryetari i parë Mohammad Mokhber, pritet të marrë detyrën si president.

Sipas kushtetutës së Iranit, zëvendëspresidenti i parë merr detyrën për një periudhë të përkohshme prej 50 ditësh nëse një president vdes në detyrë.

Mokhber, tha se ata do të ndiqnin rrugën e Presidentit Raisi në “përmbushjen e detyrave të caktuara.”


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu