Plani: Dritëhijet e gjeopolitikës amerikane: Greqia të udhëheqë Ballkanin, mbrojtje dhe nga kërcënimi turk

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo tha se SHBA do që Greqia të udhëheqë Ballkanin dhe “të krijojë stabilitet në të gjithë rajonin”.

Në një intervistë me TV-SKAI me qendër në Athinë, Pompeo, i cili vizitoi Greqinë javën e kaluar, tha se ishte i bindur se “Greqia kishte kthyer faqen” dhe kishte “mundësinë e duhur” për të rinisur një zhvillim të ri.

Ai përshkroi marrëveshjen e re greko-amerikane të mbrojtjes, të përfunduar gjatë vizitës së tij, si të dobishme.

I pyetur nëse SHBA ishte “kthyer” në Ballkan, Pompeo u përgjigj në mënyrë pozitive, duke përmendur se bashkëpunimi i ri mbrojtës nuk ishte vetëm në lidhje me bazat amerikane, “por është shumë më i thellë se kaq”.

“Ne duam një Greqi të begatë, të prosperuar. Kjo është e mirë për investitorët amerikanë, e mirë për kompanitë amerikane (…) dhe natyrisht, e shkëlqyeshme edhe për popullin e Greqisë. Dhe në kontekstin më të gjerë, ne kujdesemi që Ballkani të stabilizohet. Kjo është një zonë që është, siç e dini, me shumë sfida, dhe ne duam që Greqia të jetë pararendëse … duam një fillim të ri me Kryeministrin e ri (Kyriakos Mitsotakis), që ai dhe ekipi i tij ta çojnë rajonin përpara dhe të krijojnë stabilitet në të gjithë rajonin”, tha Pompeo.

I pyetur “çfarë specifikisht mund të presë Greqia në kthim”, Pompeo tha se do të ishte më e sigurt nga njëra anë, ndërsa nga ana tjetër, gjithashtu do të përfitonte komercialisht nga një marrëveshje e re mbrojtëse me Shtetet e Bashkuara.

Duke folur rreth asaj se pse Shtetet e Bashkuara mbajnë bazat ushtarake pas përfundimit të Luftës së Ftohtë, Pompeo tha se ndërsa BRSS është copëtuar, “ndikimi rus me qëllim të keq mbetet në Lindjen e Mesme”, dhe tregoi që Irani “vazhdon të financojë terrorizmin ndërkombëtar”.

Pompeo tha nga ana tjetër se SHBA po bën gjithçka mundet për të parandaluar që Turqia të largohet nga Perëndimi.

Çështja e interesave të Turqisë, Qipros dhe Amerikës

Lidhur me kërkimin nga ana e Turqisë për depozita gazi natyror në det të hapur në zonën ekskluzive ekonomike të Qipros, ai tha që SHBA tani po e kundërshton duke përdorur “mjete diplomatike”, domethënë, “ne thjesht u themi atyre se ekzistojnë rregulla të njohura ndërkombëtarisht të së drejtës ndërkombëtare dhe ne kërkojmë që të gjitha vendet t’i respektojnë ato”.

Por nëse Turqia vazhdon të kërkojë gaz në zonën qipriote dhe të rrezikojë interesat e kompanive amerikane të gazit atje, Pompeo paralajmëroi se “jo vetëm që do të zbatohet ligji ndërkombëtar, por duhet të kihet parasysh se Amerika bën gjithmonë gjithçka që është e nevojshme për të mbrojtur interesat e biznesit tuaj dhe njerëzit tuaj”.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu