Prigozhin: Rusët ikën dhe u tërhoqën, i kanë “mbushur brekët”

Rusia është “dhjerë në brekë” dhe u tërhoq” nga Kievi në ditët e para të luftës. Kështu është shprehur themeluesi i njësitit “Wagner” Evgenij Prigozhin në një intervistë me blogerin Konstantinu Dolgovu.

“Ne ju afruam Kievit, dhe pastaj, siç thonë në rusisht, i mbushëm pantallonat dhe u tërhoqëm. Pastaj u tërhoqëm dhe u tërhoqëm nga Kersoni, pastaj Izjumi, Krasni Limani… Dhe disi gjithçka nuk funksionoi , tha Prigozhin.

Prigozhin e vlerësoi ushtrinë ukrainase si “një nga më të fortat”. “Ata kanë një nivel të lartë organizimi, trajnimi, aftësie kundërzbulimi, kanë armë. Ata punojnë me çdo sistem – sovjetik, të NATO-s, dhe janë po aq të suksesshëm. Ata i përballojnë stoikisht të gjitha humbjet,” shtoi ai.

“Gjithçka synon arritjen e qëllimit përfundimtar, sikur ne që e kishim gjatë Luftës së Madhe kombëtare, por më të avancuar teknologjikisht dhe me udhëheqje më të mirë.

Ai iu referua gjithashtu pushtimit të fundit të Belgorodit – për të cilin fajësoi “diversantët”. “Mbrojtja jonë nuk është absolutisht e gatshme t’i ndalojë ata në asnjë mënyrë”.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu