Pse takimi midis Putin dhe Biden është një makth i vërtetë për Pekinin?

Megjithëse Moska dhe Pekini duket të jenë aleate kundër Perëndimit dhe hegjemonisë globale të Shteteve të Bashkuara, rritja e fuqisë ekonomike dhe ushtarake të Kinës në të ardhmen mund të çojë në rirregullime të reja gjeopolitike, transmeton InfoShqip.

Fuqia e kombinuar e Kinës dhe Rusisë është shumë më e madhe se fuqia e ish-bllokut të Bashkimit Sovjetik dhe Evropës Lindore. Fuqia ekonomike, shkencore dhe ushtarake e Kinës dhe Rusisë nuk është vetëm e madhe, por gjithashtu ka implikime më të gjera për të gjithë botën.

Nëse dikush përpiqet ta anashkalojë afërsisht këtë fakt dhe shtyn Kinën dhe Rusinë të bashkojnë forcat në një luftë të dëshpëruar, ai do të bëhet makthi i tij. Kjo tezë mund të jetë marrë seriozisht në Uashington muajt e fundit, duke rregulluar një takim me Presidentin rus Vladimir Putin, në të cilin, duke parë nga perspektiva amerikane, Kina do të jetë tema kryesore në rendin e ditës, edhe pse mbase me dyer të mbyllura.

Por sa më shumë që vendet perëndimore forcojnë aleancën e tyre antagoniste kundër Kinës dhe Rusisë, aq më e fortë është dëshira midis dy vendeve për të krijuar një bllok të përbashkët ushtarak-sigurie. Nëse ata arrijnë sukses në këtë, nuk ka dyshim se uniteti strategjik kino-rus do të ketë hegjemoninë amerikane në botë si objektivin e saj të parë.

Kthesa e Rusisë drejt Perëndimit

Ndërsa është e qartë se marrëdhëniet SHBA-Rusi janë përkeqësuar në vitet e fundit, historia na tregon se një kërcënim shumë më i madh i përbashkët mund të “zbutë” sfidat më pak kritike që të dy vendet i konsiderojnë të rëndësishme, transmeton InfoShqip.

Të dy kombet kanë arsye të frikësohen nga një ndryshim i afërt në rendin ndërkombëtar, i cili në mënyrë të pashmangshme do të rrezikojë interesat e tyre, dhe ndoshta vetë territoret e shtetit. Dhe siç na tregon historia pa pushim, një fuqi në rritje që kërkon të përmbysë rendin ndërkombëtar mund të detyrojë edhe armiqtë më besnikë të bashkojnë forcat – dhe shumë shpejt.

Nëse parashikimet e analistëve ekonomikë bëhen të vërteta, ekonomia kineze, në dekadën ose dy dekadat e ardhshme, do të tejkalojë ato amerikane dhe ruse – së bashku. Ndërsa fuqia ekonomike nënkupton një forcë të qartë ushtarake, ajo që mund të pasojë është një shkak shqetësimi në Uashington, si dhe në Moskë.

Por jo për shumë kohë. Në planin afatgjatë, Moska duhet të shqetësohet veçanërisht kur bëhet fjalë për qëllimet e Pekinit. Së pari, mega-projekti kinez Belt and Road, si një infrastrukturë transporti, synon të lidhë pjesë të mëdha të shteteve të Azisë Qendrore të Bashkimit Sovjetik të vjetër në orbitën kineze. Kombinuar me marrëveshje të gjata energjetike midis këtyre ish republikave Sovjetike dhe Pekinit, dhe përfitimet më të mëdha ekonomike të bashkëpunimit me Kinën sesa Rusia, Moska duhet të shqetësohet se pjesë të asaj që ajo pëlqen ta quajë “fqinjësia e saj e ngushtë” mund të vijnë përfundimisht nën mbizotërimi i plotë.

Lindja e Rusisë dhe ambiciet pushtuese të Kinës

Disa në Kinë i shohin pjesët e Rusisë Aziatike si një pjesë klasike të Kinës – dhe ndoshta një ditë, kur Pekini forcohet, do të lindë mendimi se Pekini po pretendon këto zona, siç bën tani në ishuj të ndryshëm dhe rrugë ujore në Detin e Kinës Jugore.

Ndërsa kjo mund të mos ndodhë menjëherë, dhe një konflikt i armatosur për shembull, Ukraina ose Siria mund të vonojë ose edhe të shkatërrojë çdo shans të rirreshtimit gjeopolitik, ekziston një mundësi shumë reale që një kërcënim i përbashkët nga Pekini të detyrojë Moskën dhe Uashingtonin të konsiderojnë seriozisht konfrontimin një kërcënim i përbashkët dhe shumë më i madh.

Edhe pse sot Moska duket si një rivale e Perëndimit, nesër ajo mund të bëhet një partner në frenimin e armikut të përbashkët nga Pekini./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu