PSG është gati të ofrojë 40 milionë euro dhe dy lojtarë për të nënshkruar superyllin e Barcelonës

Paris Saint-Germain thuhet se është i interesuar të shtojë në radhët e tyre mbrojtësin e Barcelonës, Ronald Araujo dhe janë të gatshëm të ofrojnë para dhe dy lojtarë të ekipit të parë për të nënshkruar objektivin e tyre.

Që nga fundi i vitit, Araujo dyshohet se është shfaqur si një temë spekulimesh me Bayern Munich që besohet se dëshiron ta nënshkruajë atë. Si rezultat, Blaugranët po mendojnë t’i japin yllit të tyre një kontratë të re.

Megjithatë, sipas mediumit El Nacional, PSG-ja është e vendosur t’u ofrojë konkurrencë bavarezëve në garën për të nënshkruar qendërmbrojtësin uruguaian.

Ata janë të prirur të ofrojnë 40 milionë euro dhe dy yjet spanjolle, Fabian Ruiz dhe Carlos Soler për të finalizuar një marrëveshje me lojtar plus para në afatin kalimtar të e verës.

Ruiz, 27 vjeç, ka luftuar për të forcuar veten si një titullar vendimtar në PSG që kur erdhi nga Napoli në një marrëveshje prej 23 milionë euro në vitin 2022. Ai ka nisur 17 nga 26 paraqitjet e tij në të gjitha garat deri më tani këtë sezon, duke shënuar dy gola dhe duke siguruar katër ndihmon gjatë rrugës.

Nga ana tjetër, edhe Soler ka pësuar një fat shumë të ngjashëm me bashkatdhetarin e tij te parisienët. 27-vjeçari është paraqitur në vetëm 957 minuta lojë me ekipin e parë këtë sezon, të shpërndarë në 11 ndeshje si titullar.

Ndërkohë, presidenti i Barcelonës, Joan Laporta, dhe drejtori sportiv, Deco, thuhet se nuk janë të interesuar të sanksionojnë marrëveshjen e lartpërmendur. Thuhet se ata preferojnë të marrin vetëm para për ndarjen me Araujon.

Nëse Araujo largohet nga Barcelona dhe refuzon Bayern Munich të bashkohet me PSG-në në të ardhmen e afërt, ai do të dilte si titullar kryesor për ta. Ai do të fillonte së bashku me Marquinhos ose Milan Skriniar në një formacion 4-3-3.

Araujo, kontrata aktuale e të cilit është caktuar të skadojë në qershor 2026, ka ndihmuar Barcelonën të ngrejë një titull në La Liga, një trofe të Copa del Rey dhe një kurorë të Superkupës së Spanjës deri më tani. 25-vjeçari është paraqitur në 144 ndeshje të përgjithshme për ta që nga debutimi i tij në tetor 2019. /Telegrafi/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu