Publikohet një foto unike e Mbretëreshës Elizabeth, si dukej ajo në moshën 21-vjeçare

Mbretëresha Elizabeth u nda nga jeta në shtator 2022, por ajo mbetet një person dhe monarke e dashur në zemrat e britanikëve dhe më gjerë! Emri i saj vazhdon të shfaqet në homazhe, ashtu si edhe jeta e saj.

Pak orë më parë, përmes llogarisë së pallatit në Instagram, është postuar një foto e saj në moshën 21-vjeçare. Ishte dita kur ajo u emërua nga babai i saj në urdhrin e familjes mbretërore, me xhaketën e saj të dukshme në një pallto dhe kapelë.

Elizabeth u ngjit në fronin e Mbretërisë së Bashkuar më 6 shkurt 1952, duke pasuar babain e saj, George VI, i cili vdiq ndërsa princesha e re ishte në një vizitë zyrtare në Kenia.

Ceremonia e kurorëzimit të saj u zhvillua në Westminster Abbey më 2 qershor 1953. Ishte kurorëzimi i parë i një monarku që u transmetua në televizion në mbarë botën. Elizabeta II ishte monarkja më jetëgjatë në historinë e Mbretërisë së Bashkuar dhe mbretëresha më jetëgjatë në historinë botërore për sa i përket viteve në pushtet.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu