Renditen arsyet se përse yjet e mëdhenj duan të largohen sa më parë nga Arabia dhe të rikthehen në Evropë

Liga Saudite Pro u dha disa lojtarëve më të mirë mundësinë e një pagese të madhe dhe mundësinë për të përjetuar futbollin në një kontinent tjetër pasi një mori yjesh u larguan nga Evropa për t’u nisur drejt Lindjes së Mesme në vitin 2023. Cristiano Ronaldo ishte i pari i profilit të lartë, duke iu bashkuar Al-Nassr në janar 2023.

Disa lojtarë të mëdhenj më pas do t’i bashkoheshin portugezit në Arabinë Saudite në afatin kalimtar të verës pasuese.

Lëvizjet më të mëdha në verën e vitit 2023 panë Karim Benzeman – mbajtësi i Topit të Artë në atë kohë – dhe ish superylli i Barcelonës dhe Paris Saint-Germain, Neymar, shkëmbyen Evropën me Lindjen e Mesme. Benzema iu bashkua Al-Ittihad, ndërsa Neymar u drejtua për në Al-Hilal.

Treshja e Liverpoolit, Jordan Henderson, Roberto Firmino dhe Fabinho lanë të gjithë pas Anfield për të marrë një sfidë të re pasi ngritën çdo trofe të mundshëm me gjigantët Merseyside. Lojtarët e tjerë të njohur të Ligës Premier gjithashtu bënë ndryshimin, me Ruben Neves, Aleksandar Mitrovic dhe Riyad Mahrez që kaluan në Ligën Pro Saudite, ndër të tjerë.

Fillimisht dukej një lëvizje e ëndrrave për shkak të stimujve të jashtëzakonshëm financiarë, por vetëm gjashtë muaj pas eksodit masiv të talenteve nga futbolli evropian dhe gjërat nuk kanë shkuar siç duhet për disa. Le të hedhim një vështrim më të afërt në disa nga faktorët që çojnë në mbajtjen e këtyre lojtarëve të pakënaqur.

Numri i vogël i tifozëve nëpër stadiume ka shokuar lojtarët e mëdhenj. Duhet të jetë demoralizuese për këta yje që kanë performuar më parë për audiencë të madhe dhe kanë ndjerë zhurmën e një atmosfere elektrike në klubet e tyre të vjetra.

Ndërsa shumë vende evropiane arrijnë temperatura shumë të larta në muajt e verës, asnjë nuk i afrohet klimës së Arabisë Saudite. I nxehti i Lindjes së Mesme shpesh arrin lartësitë 40 gradë celsius, gjë që e bën jetën tepër të vështirë për një atlet profesionist.

Edhe Ronaldo pranoi se iu desh kohë për t’u përshtatur me lagështinë në vend pas lëvizjes së tij nga Manchester United.

Jo vetëm që disa nga lojtarët e kanë të vështirë të përshtaten me jetën në një vend të ri, por ndonjëherë nuk dihet se edhe bashkëshortet dhe fëmijët e tyre po kërkojnë të vendosen në një mënyrë të re jetese. Arabia Saudite ka besime të ndryshme kulturore nga shumë vende evropiane, dhe kështu, do të duhet kohë që të gjitha palët e përfshira të mësohen me mënyrën e re që pritet të jetojnë jetën e tyre.

Një arsye tjetër pas largimit të Henderson nga liga është se familja e tij thuhet se është e pavendosur në mjedisin e tyre të ri, raporton iNews.

Një numër lojtarësh për t’u transferuar në Lindjen e Mesme kanë qenë tashmë jashtë fushës në nivel ndërkombëtar, si Firmino dhe Benzema, që do të thotë se pjesëmarrja e tyre në ligën saudite nuk do t’i ndikojë ata në këtë mënyrë. /Telegrafi/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu