Shansi historik i Biden me Putin

Gjatë disa javëve të fundit, shumë amerikanë janë njohur me kërcënimin e sigurisë kombëtare dhe vjedhjes së të dhënave personale. Kompania Hack Colonial Pipeline(sistemi më i madh i tubacionit për produktet e rafinuara të naftës në SHBA) JBS, furnizuesi më i madh në botë i ushqimit kanë qenë më shënjestër të sulmeve kibernetike.

Kjo ishte një alarm për shumë amerikanë – nëse stacionet e karburantit dhe dyqanet ushqimore nuk janë të sigurta nga sulmet ndërkombëtare, çfarë tjetër pritet të ndodhë?

Po sikur shënjestra tjetër të jetë një tubacion gazi natyror në fund të dimrit? Apo hakerat të arrijnë të futem në rrjetin elektrik ose të kërcënojnë furnizimin me ujë?

Ekspertët e sulmeve kibernetike kanë deklaruar se SHBA-ja ka qenë pjesë e 65,000 sulmeve të tilla vitin e kaluar. Drejtori i FBI Chris Wray e krahasoi sulmin e fundit me 9/11 dhe Departamenti i Drejtësisë i ka barazuar këto sulme me terrorizmin.

Sipas deklaratave nga zyrtarët amerikanë, kriminelët që kanë në shënjestër Colonial Pipeline dhe JBS ka të ngjarë të jenë nga Rusia. Në fund të fundit, Presidenti Vladimir Putin duhet të mbajë përgjegjësi, pasi të gjithë e dinë se asgjë e rëndësishme nuk ndodh në Rusi pa dijeninë e ish-oficerit të KGB-së.

Si i tillë, Presidenti Joe Biden duhet të përdorë samitin e së mërkurës me Putin për t’u përballur me këtë sfidë të tmerrshme të sigurisë kombëtare duke e bërë këtë një çështje prioritare në agjendën e tij.

Biden duhet t’ia bëjë të qartë Putinit se shtetet përgjegjëse nuk lejojnë bandat kriminale të veprojnë si të dëshirojnë në vendin e tyre. Në rastin më të mirë, Putin dhe miqtë e tij vazhdojnë të mos reagojnë ndaj këtyre sulmeve. Në rastin më të keq, këto banda që vjedhin të dhënat personale të personave ose kompanive veprojnë me bekimin e qartë të Kremlinit.

Mesazhi i Biden duhet të jetë i thjeshtë dhe i drejtpërdrejtë. Nëse kriminelët kibernetikë vazhdojnë të zhvatin shkollat, spitalet, zinxhirët e furnizimit me ushqim dhe sistemet e energjisë, Amerika duhet ti zbulojë ato. Dhe nëse vendet vazhdojnë të strehojnë hakerat mashtrues, ata do të paguajnë çmimin.

Nëse Putin nuk ndërmerr veprime vendimtare për të ndaluar këto sulme menjëherë, Biden dhe aleatët e saj duhet të jenë të përgatitur të marrin masa të tilla si mbyllja e çdo aksesi në sistemin financiar ndërkombëtar për kompanitë ruse që lehtësojnë këto sulme.

Mbi të gjitha, kriminelët kibernetikë rusë mbështeten tek financuesit rusë, kompanitë ruse të telekomunikacionit dhe firmat ruse të IT për të kryer fushatat e tyre të shkatërrimit, raporton abcnews.al

Shtetet e Bashkuara duhet të drejtojnë një përpjekje në një koordinim të ngushtë me aleatët e tyre për të azhurnuar dhe zbatuar normat në hapësirën kibernetike, përfshirë një normë kundër një numri personash apo kompanive për të kryer veprimtari kriminale.

Amerika sigurisht është më e fortë kur bashkëpunon me aleatët e saj. Për këtë, Biden dhe një sërë shtetesh të tjera duhet të ketë të njëjtën qasje: të kenë një qasje të njëjtë ndërkombëtare në hapësirën kibernetike, të mohojnë përfitimet për kriminelët kibernetikë dhe të imponojnë kosto për shtetet që i promovojnë ato.

Samiti i G7, i cili bëri thirrje në mënyrë specifike Rusisë “për të identifikuar personat që merren me aktivitete të tilla kriminale dhe të japë llogari për persona që kryejnë sulme të tilla”. Ky sigurisht është një fillim i mirë.

Shtetet e Bashkuara janë duke punuar për të fuqizuar Departamentin e Shtetit për të përmbushur këtë objektiv duke miratuar Aktin e Diplomacisë Kibernetike që ka në krye një ambasador amerikan në mënyrë që vendi të rifitojë përsëri udhëheqjen në skenën botërore.

Vetëm me një koalicion ndërkombëtar mund t’i japë fund këtyre krimeve shkatërruese. Biden ka një mundësi historike këtë javë për të marrë një qëndrim të ashpër kundër hakerave që vazhdojnë të torturojnë kombin amerikan. Siguria kombëtare amerikane varet pikërisht nga kjo.

Nga Jim Langevin dhe Michael T. McCaul, CNN


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu