Klubi futbollistik “Shkëndija” ka shkruar historinë duke siguruar kalimin në fazën “Play-Off” të ligës së Evropës

Bie në ujë fitorja 1:0 e Mlada Boleslav përballë Shkëndijës, pasi djelmoshat kuqezi tani më kanë shënuar dhe një sukses tjetër, duke vazhduar të shkruajnë historinë e klubit në arenën ndërkombëtare, pasi janë kualifikuar për herë të parë në fazën e “Play-Off”-it në kuadër të garave të Ligës së Evropës.

Shkëndija për në Çeki kishte udhëtuar më dy gola diferencë, që ka dalë të jetë e mjaftueshme për kualifikim. Të përzgjedhurit e trajnerit Bruno Akrapoviq, mirë luajtën gjatë gjithë ndeshjes, ndërsa në 45 minutat e para arritën që të ruajnë portën e tyre pa pranuar gol. Edhe pjesa e dytë ishte e mirë për Shkëndijën, e cila luajti me shumë mençuri këtë takim, duke menaxhuar mirë në secilën pjesë të lojës.

Ishte Lukas Magera ai i cili i kishte dhënë shpresë skuadrës së tij kur shënoi për 1:0 në minutën e 82-të. Deri në fund të ndeshjes çekut tentuan edhe disa herë të rrezikojnë portën e Shkëndijës, por nuk arritën të bëjnë asgjë më shumë. Kështu tani Shkëndija arrin të kualifikohet në fazën e “Play-Off”-it, kur nesër pritet që të mësojë edhe kundërshtarin e radhës, për të provuar që për herë të parë një skuadër nga Maqedonia të futet në garat grupeve të Ligës së Evropës.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu