Shoigu përgatiti përgjigjen: Si do të reagojë NATO?

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu njoftoi se Rusia do të formojë rreth 20 formacione të reja dhe njësi ushtarake në Rrethin Ushtarak Perëndimor. Kjo duhet të jetë një përgjigje ndaj veprimeve të vendeve të NATO-s në drejtimin strategjik perëndimor, raportojnë mediat, transmeton InfoShqip.

Shoigu e shpjegoi veprimin e tij me faktin se kërcënimi ushtarak në drejtimin strategjik perëndimor vazhdon të rritet dhe se vendet e NATO-s, të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara, po rrisin intensitetin e fluturimeve strategjike të aviacionit, praninë e anijeve luftarake me raketa lundrimi dhe numrin të stërvitjeve ushtarake. siguria në botë, e cila e detyron Rusinë të marrë kundërmasa adekuate.

Për shkak të kësaj, Rusia do të formojë rreth 20 formacione dhe njësi të reja ushtarake në Rrethin Ushtarak Perëndimor deri në fund të vitit, dhe kjo do të sinkronizohet me instalimin e armëve moderne dhe pajisjeve ushtarake. Ushtria e Qarkut Perëndimor ka në plan të furnizojë njësitë me rreth 2,000 armë dhe ekspertët ushtarakë rusë vlerësojnë se Rusia mund të vendosë më shumë sisteme raketore operacionale-taktike Iskander në kufijtë e saj perëndimorë, madje edhe raketa me rreze të mesme nëse NATO vendos raketa të tilla.

Përveç kësaj, ekspertët parashikojnë që krijimi i formacioneve të reja ruse në kufijtë perëndimorë do të jetë i shpejtë dhe operacional, dhe ata janë të bindur se do të kombinohen formacione të armatosura – trupa raketash anti-ajrore, artileri dhe shumë të tjerë. Sipas tyre, njësi shtesë të Forcave Ajrore dhe Hapësinore mund të shfaqen dhe riarmatosja e Flotës Balltike do të vazhdojë.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu njoftoi se Rusia, në përgjigje të veprimeve të vendeve të NATO-s në drejtimin strategjik perëndimor, do të formojë rreth 20 formacione të reja dhe njësi ushtarake në Rrethin Ushtarak Perëndimor.

Më parë, Shoigu zbuloi se Forcat e Armatosura Ruse vazhdimisht po përmirësojnë trajnimin e ushtarëve dhe komandës ushtarake dhe se intensiteti i detyrave të trajnimit luftarak në anijet e Flotës Balltike është rritur me 30 përqind. Më shumë se 200 ushtrime u kryen duke përdorur lloje të ndryshme të armëve, ndërsa sulmet ajrore të rrethit u rritën me katër përqind.

Në drejtimin strategjik perëndimor, është vërejtur një rritje e kërcënimeve ushtarake dhe në shtatë vitet e fundit, intensiteti i fluturimeve të bombarduesve strategjikë të Forcave Ajrore Amerikane në Evropë është rritur 14 herë. Shoigu deklaroi se anijet e NATO-s me armë raketore hyjnë sistematikisht në Detin Baltik dhe se vetëm vitin e kaluar, anijet e kësaj klase kryen detyra pranë rajonit të Kaliningradit tre herë, shkruan Sputnik, transmeton InfoShqip.

Që nga viti 2016, sistemi i kontrollit objektiv ka regjistruar gjithsej 18 dalje të tilla të anijeve luftarake në zonat e mundshme të lëshimit të raketave të lundrimit.

Në të njëjtën kohë, Shtetet e Bashkuara dhe NATO vazhdojnë të zgjerojnë fushën e trajnimit operativ dhe luftarak pranë kufijve të Rusisë. Në vitet e fundit, numri i trajnimeve është rritur me një herë e gjysmë.

Analistët rusë theksojnë se për të shtypur kërcënimin dhe provokimin e mundshëm të NATO-s, është e nevojshme të ruhet gatishmëria e lartë dhe forca luftarake e forcave të armatosura konvencionale, dhe në të njëjtën kohë të theksojnë se modernizimi i ushtrisë ruse bëhet ekskluzivisht për mbrojtjen qëllimet Rusia, siç e kanë theksuar vazhdimisht zyrtarët rusë, nuk ka ndërmend të sulmojë në asnjë moment, por i bëhet e qartë kujtdo që synon ta sulmojë atë se është një okupim shumë i rrezikshëm./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu