Shtëpia e Bardhë: Izraeli nuk duhet t’u ndalojë burimet palestinezëve

Shtëpia e Bardhë njoftoi sot se Izraeli nuk duhet të ndalojë fondet e destinuara për palestinezët në shenjë hakmarrjeje pasi tre vende evropiane vendosën të njohin shtetin e Palestinës.

“Unë mendoj se ky është një vendim i keq strategjik sepse mbajtja e burimeve destabilizon Bregun Perëndimor, minon ndjekjen e sigurisë dhe mirëqenies palestineze, që është në interesin e Izraelit, dhe burimet që mundësojnë ofrimin e mallrave nuk duhet të ndalohen dhe shërbimet për të pafajshmit”, tha këshilltari i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan gjatë një konference për shtyp.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu