Shtëpia e Bardhë: Shumë herët për të thënë se telefonata Xi – Zelensky mund të çojë në paqe

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, ka thënë se është shumë herët për të thënë nëse telefonata midis presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskyy dhe presidentit kinez, Xi Jinping, mund të çojë në një propozim paqeje.

Kirby, mes tjerash, tha gjithashtu se Shtetet e Bashkuara të Amerikës e mirëpriten thirrjen mes liderëve, shkruan Skynews, transmeton Klankosovva.tv.

Gjatë telefonatës, media shtetërore kineze raportoi se presidenti Xi tha se Kina “do të vazhdojë të bindë paqen dhe të promovojë bisedimet dhe të bëjë përpjekjet e veta për të ndalur luftën dhe për të rivendosur paqen sa më shpejt të jetë e mundur”.

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se vë në dukje gatishmërinë e Kinës për t’u përfshirë në një proces paqeje për Ukrainën.

“Ne vërejmë gatishmërinë e palës kineze për të bërë përpjekje për të vendosur një proces negociues,” tha zëdhënësja e ministrisë së jashtme Maria Zakharova.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu