The Times: Kush do ta zëvendësojë Putinin nëse ai bie?

Thashethemet e vazhdueshme për shëndetin e presidentit rus Vladimir Putin, një sulm me dron në rezidencën e tij në Kremlin këtë javë dhe ngritja e Yevgeny Prigozhin, kreut të grupit Ëagner, kanë nxitur një valë të re spekulimesh se kush mund ta zëvendësojë atë, shkruhet në The Times.

Raporti thekson se Putini nuk po shfaq asnjë shenjë të shëndetit të keq, pavarësisht thashethemeve të vazhdueshme për këtë.

Megjithatë, raporti i The Times ngre pyetjen: kush mund ta pasonte presidentin rus?

Ai përgjigjet se, sipas Kushtetutës së Federatës Ruse, nëse presidenti (në këtë rast Putin) vdes ose nuk është më në gjendje të qeverisë, presidenti në detyrë do të merret nga kryeministri (aktualisht Mikhail Mishustin, një “teknokrat “me pak karizëm dhe ndikim).

Një person që mbron trashëgiminë dhe bashkëpunëtorët

Zgjedhjet presidenciale duhet të mbahen tre muaj pas këtij tranzicioni hipotetik.

Nëse Putin vdes, shtohet në raport, aleatët e tij mund të kenë mjaft ndikim për të siguruar që një figurë simpatike të marrë përsipër të mbrojë trashëgiminë e tij dhe të mbrojë bashkëpunëtorët e tij nga ndjekja penale.

Gazeta vëren se mund të jetë dikush si Presidenti i Dumës së Shtetit (Parlamenti) Vyacheslav Volodin (59 vjeç) ose Andrey Turchak (47 vjeç), kreu i partisë në pushtet Rusia e Bashkuar.

Në komentet e fundit për The Times, autori rus Mikhail Shishkin parashikoi kaos nëse Putin vdes ose hiqet.

“Lufta në Ukrainë do të përfundojë dhe një luftë banditësh për të kontrolluar Rusinë do të fillojë. Këta njerëz që do të luftojnë për jetën dhe pushtetin e tyre, nuk u intereson shumë se kujt i përket Krimea apo Donbasi”, tha Shishkin.

Ai parashikon gjithashtu se vendi do të shpërbëhet, pasi pushtetarët rajonalë mbrojnë veten dhe kapin pronat, duke përdorur ushtritë private.

Kundërshtarët e vërtetë në Rusi janë eliminuar

Në raport thuhet se Prigozhin, me mbështetjen e luftëtarëve që janë tërhequr nga Ukraina, mund të shfaqet si një figurë e fortë në një skenar të tillë.

Leonid Volkov, ish-shefi i kabinetit të Alexei Navalny, parashikon se do të ketë një luftë të dëshpëruar mes klaneve, por në një vlerësim çuditërisht pozitiv, ai gjithashtu pretendon se konkurrenca do të çojë përfundimisht në liberalizimin e politikës dhe lirimin e të burgosurve politikë si Navalny.

Gjatë mandatit të gjatë të Putinit, kundërshtarët e tij të vërtetë në Rusi u eliminuan.

Kundërshtari i tij “hapur”, Alexei Navalny, 46 vjeç, i mbijetoi tentativës së pretenduar të helmimit, por është burgosur me akuza të dyshimta mashtrimi dhe nuk ka gjasa të lirohet së shpejti.

Edhe figura të tjera opozitare u burgosën ose u vranë ose u larguan.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu