“Viti 2016 duhej të shpallej viti i Nënës Zahide e jo i Terezës”

Profesor i Fakultetit të Studimeve Islame, Musa Vila në një postim e ka quajtur skandaloze vendimin e Qeverisë së Kosovës, që vitin 2016 ta quajnë vitin e Nënës Terezë. Ai në një postim në Facebook ka thënë se më me vend do të ishte që viti 2016 të shpallej viti i Nënës Zahide.

Ky është postimi i tij i plotë në Facebook: “Sot Qeveria e Kosovës,në mbledhjen e rregullt të saj,në ditën e masakrës së Reçakut,e shpallë vitin 2016,vit të “nënës Terezë”. A thua,a ka mund të shpallet vit i NËNËS-ZAHIDE,e cila e ka lindur njeriun më të madhë shqiptarë prej se ka lindur Kombi ynë,Adem Jasharin!Nëna Zahide tërë jetën,bijt dhe bijat e saj i dha për Kosovën që të jetë e lirë e të ketë qeveri.Nëna Zahide u varros me flamurin kuq e zi,në zemër të Prekazit-Kosovës,dhe kishte për mision kombin tonë.

“Nëna Terezë”jetoi për Kalkuten-Indin,vdiq për ta dhe u varros me flamurin Indian!Asgjë nuk dha për Kosovën,dhe askund nuk promovoi vlera kombëtare shqiptare,ajo kishte mision kishtar për përhapjen e idologjisë së kishës! Ne a jemi shtet Laik apo çfarë?A thua gratë deputete a e dinë që neve Zoti na ka nderue me Nënën Zahide?Ku janë organizatat e grave të partive,Ojq-ve që asnjëher nuk e ngriten zërin për Nënën Zahide,ndërsa me emri “nëna Terezë”i kemi mbush sheshet,rrugët dhe institucionet! Tash për një vit qeveria e Kosovës me parat e tatimpaguesëve të financohen,ceromenitë,seminaret,ahengjet,librat,shkrimet dhe bustet e “Nënës Terezëz” Absurdë i kohës që po jetojm në varfëri e mjerim! Konstatojë që qeveria jonë të vedihsohet për nënën Zahide dhe Sakrificën e saj për Kosovën e lirë.Emrin e saj të e ngrit në piedestalin ku e meriton. Nuk habitem me këtë qeveri që kërkesat e qytetarëve hasin në veshë të shurdhët,ndërsa kërkesat nga jashtë (Zajednica)implementohen. Me këtë qeveri ka ardhë koha që të vajtohet jeta në Kosovë e jo vdekja!(Prof.Vila)”.


4 KOMENTET

 1. Çdo rrespekt për Nënëm Zahide, po kush e njef Nënën Zahide as ne qarqet lokale e lere ma ne ato publike ndekrombëtare. Nuk mundë të vehet kjo paralele ne mes Nënës Zahide dhe Nënës Terezë. Ka forma dhe forma per te u bërë publike jeta dhe vepra e Nënës Zahide dhe për të u promovua ne jeten institucionale dhe ate publike me merita te veçanta. Nuk ka faj Kosova as Qeveria as institucionet e vendit qendrore apo lokale per kete. Ketu ne kete boshlletk faji qendron ne mungese te vullnetit, te punes dhe te angazhimit tane per te promovu nje personalitet e cila ka sakrifikua me parim sublim nje dhunti te natyres per idealin kombetar. Prandaj nuk mendoi qe zotria ka ne rregull kritiken e tije ne paralelen Nëna Terezë dhe Nëna Zahide. Ato janë dy nëna njera e njohur ne permasa globale dhe njera e pa njohur fare as ne permasa lokale te pakten publikishte. Zotrija duhet te kritikoi “bosat” nga Drenica te cilet e kane qoroditur jeten e kosovareve si mos ma keqe dhe nuk u bjen ne mende kurgja veq intereseve te tyre kriminale dhe mafioze e lere ma per ate qe duhet te u dhembe koka te gjitheve dhe te perulemi me rrespekt. Po kush kujton qe te rrespekton e nderon nese ti nuk rrespekton veten tande dhevlerat tuaja qe te rrethojne. jemi ba gazi i botes me keta analfabet dhe injorante qe po e varrmihin jeten e kosovareve per dite e mes teper….!

 2. Oh perqars injorant i popllit krimb e mikrrob i kombit,Sa te ka poplli Shqiptar ksi mikrrobave kur tokat shqiptare ska meij ngroh rrezja e djellit,Meru me punet tueja e mos perzi lesh ne mesin e Kombit,Sikur Nene Tereza sikur Nena Zahide jan bija te Kombit qe te dujat ishin Shqiptare,Por qka te bejme ty more krimb i Kombit qe deshiron me krim nji Komb te tere me ato ideologjit tuejat Anadollake e Serbosllave,Ti nuk je Shqiptar por je MAGJUP NGA ANADOLLI E PERQARS E INJORANT QE JENI I PAGUAR NGA STAMBOLLI PEDER E SERBIJA QETNIKE QE TJA ULNI VLERAT CILES APO CILIT DO QOFT AJO APO AIJ SHQIPTAR QE KONTRIBOIJ PER KOMBIN SHQIPTAR,TI JE NJERI ME DY KAPUQA NE KOK I NDERRONI SIPAS DESHIRAVE,NESER ME DAL NJI NENA MILLUNK QE KA BERE TE PAKTEN PER SHQIPTAR JU VETE DISA KENI ME SHKARAVIT E KENI ME THAN SE ASGJE SKA QENE AS NENA TEREZ AS NENA ZAHIDE,LLOIJ I SERVILAVE LLOIJ I KLUSHVE TE STAMBOLLIT E SERBIS QE MUNDOHENI GJDO DIT MEJA NDAL DRITEN E DJELLIT KOSOVS ME PERFITIMET PERSONALE PRA MEIJ NGATRUE NE FE SHQIPTARET EDHE NE MERITA MEJ UL ATA APO ATO FEMRA QE BOTA E CIVILIZUAR JU QUA NE KEMBE KUR ATA APO ATO U TAKUAN ME TA,IK MORE INJORANT I KOMBIT SE TI NUK JE PROFESOR POR JE DREQ I KOMBIT SHQIPTAR QE DESHIRON ME HANGER REALITETN KOMBTAR ,Si te Krishter si Musliman nji gjak kemi nji kultur nji gjuh flasin qe te gjith shqip mendojme, Nji Falmur kuq e zi na mbulon,Mergimtari Norvegji

 3. TË LUMTË MOR BURRË I DHEUT, O Musa Vila!

  -SI THOTË POPULLI,”MË PASKE NGRËNË HALLVËN” !-PRA, MË PASKE MARRË MENDIMIN,- APO FJALËN NGA GOJA!

  -PARA DISA MUAJSH, BESOJ LEXUESVE IU KUJTOHET KUR NË FB TIME, KAM SHKRUAR:
  A TURPËROHET KOSOVË-SHQIPËRIA QË, GJER MË SOT,-AS PAS 18 VITESH TË LUFTËS ÇLIRIMTARE, NUK IA KA NGRITUR NË TIRANË-PRISHTINË DHE NË QYTETE TË TJERA, BUSTIN MADHËSHTOR TË HEROINËS SË KOMBIT, NËNË ZAHIDES?!?!?!?!?!?!

  -PSE SHQIPTARËT DHE SHQIPTARET VONOHEN PËR T´INGRITUR BUSTIN MADHËSHTOR TË ASAJ NËNE BUJARE DHE TRIME, E CILA PRITI E PËRCOLLI SHUMË TRIMA E TRIMËRESHA TË UÇK-SË, AJO NËNË QË ATDHEUT IA DHA BURRIN DHE BIJTË DHE BIJAT E DEVOTSHME TË FAMILJES SË SAJ.
  LAVDI JASHARËVE LEGJENDARË!
  LAVDI LOKEMADHES ZAHIDE!

 4. TË LUMTË MENDJA JOTE E NDRITUR,
  MOR BURRË I DHEUT, O Musa Vila!
  http://www.infoshqip.com/viti-2016-duhej-te-shpallej-viti-…/
  -SIÇ THOTË POPULLI:
  “MË PASKE NGRËNË HALLVËN” !
  -PRA, MË PASKE MARRË MENDIMIN,-APO FJALËN NGA GOJA!
  -PARA DISA MUAJSH, BESOJ LEXUESVE IU KUJTOHET KUR NË FB TIME, KAM SHKRUAR:
  -A TURPËROHET KOSOVË-SHQIPËRIA QË, GJER MË SOT,-AS PAS 18 VITESH TË LUFTËS ÇLIRIMTARE, NUK IA KA NGRITUR NË TIRANË-PRISHTINË DHE NË QYTETE TË TJERA, BUSTIN MADHËSHTOR TË HEROINËS SË KOMBIT, NËNË ZAHIDES?!?!?!?!?!?!
  -PSE SHQIPTARËT DHE SHQIPTARET VONOHEN PËR T´I NGRITUR BUSTIN MADHËSHTOR TË ASAJ NËNE BUJARE DHE TRIME,-E CILA PRITI E PËRCOLLI SHUMË TRIMA E TRIMËRESHA TË UÇK-SË, AJO NËNË QË ATDHEUT IA DHA NË ALTARIN E LIRISË,-BURRIN SHABANIN, BIJTË DHE BIJAT E DEVOTSHME TË FAMILJES SË SAJ.
  LAVDI JASHARËVE LEGJENDARË!
  LAVDI LOKEMADHES, ZAHIDE!
  27. Shtator, 2016

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu