Vuçiç nënshkruan urdhrin për tensionet në veri: Lëvizni drejt Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka nënshkruar një urdhër për ngritjen e gatishmërisë luftarake të njësive të Forcave të Armatosura të Serbisë në nivelin më të lartë dhe i urdhëruan që të lëvizin urgjentisht në drejtim të vija administrative me Kosovën.

Vuçiç, ka vendosur të ndërmarrë këtë hap për shkak të dhunës që po ndodh në Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq. Po ashtu, kreu i shtetit i kërkoi NATO-s që urgjentisht të ndalojë dhunën ndaj serbëve.

Policia e Kosovës ka hedhur gaz lotsjellës dhe bomba ndaj protestuesve në Zveçan, ndërsa në Leposaviç rruga është bllokuar nga një kamion.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu