Goli i bukur i Salah që theu shumë rekorde

Mohamed Salah tani nuk mund të konsiderohet vetëm një makinë e golave, por edhe një rekordmen serik.

Ylli egjiptian u bë protagonist edhe në fitoren e fundit të Liverpoolit ndaj Bournemouth, duke shënuar gol të bukur me kokë.

Ky ishte goli i 30-të i Salahut në Premierligë dhe i 40-ti në të gjitha garat, që e bëjnë atë të thyej rekorde të shumta.

Salah është bërë vetëm lojtari i parë afrikan që shënon 30 gola në Premierligë brenda një sezoni, pas Didier Drogba që në sezonin 2009/2010 te Chelsea kishte arritur 29 gola.

“Mbreti egjiptian” u bë vetëm lojtari i tretë në histori të Liverpoolit që arrin të shënoi 40 e më shumë gola brenda një sezoni, pas Roger Hunt dhe Ian Rush.

Sikur të mos mjaftonin këto, Salah u bë edhe lojtari i parë në pesë ligat kryesore të Evropës që arrin kuotën e 30 golave.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here