Greqia: Veprimet e Turqisë me pasoja për stabilitetin e rajonit

Të papranueshme e ka quajtur Ministria e Jashtme greke incidentin e fundit në brigjet e ishullit grek Farmakonisi, ku nga një anije patrullimi turke pati të shtëna në drejtim të territorit grek. Burime diplomatike greke thanë se qeveria greke reaguar me shqetësim për këtë ngjarje që sipas saj është në shkelje të ligjeve ndërkombëtare.

Siç theksohet nga të njëjtat burime “Turqia edhe një herë në periudhën aktuale bën një veprim të papranueshëm, duke krijuar shqetësim të madh për pasojat që këto veprime mund të kenë për stabilitetin e rajonit e më gjerë”, duke vënë në dukje se “Ministria e Jashtme do të kryejë hapat e nevojshëm për informimin e miqve, aleatëve dhe organizatave ndërkombëtare”

http://www.huffingtonpost.gr/2017/02/14/diethnes-ameriki-paraitithike-o-symvoulos-asfaleias_n_14735816.html?utm_hp_ref=greece

 


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu